Dziś obchodziłby sto lat. Kim był Stanisław Lem?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Stanisław Lem

Stanisław Lem / fot. You Tube/ Telewizja Literacka TVL

Stanisław Lem to postać nietuzinkowa. Właśnie przypada jego setna rocznica urodzin.
  • Stanisław Lem urodził się 12 lub 13 września 1921 r. we Lwowie, zmarł w Krakowie w wieku 84 lat. To jeden z najbardziej znanych w świecie polskich pisarzy.
  • Lem jest rekordzistą Polski, jeśli chodzi o tłumaczenia na zagraniczne języki, bo jego książki przetłumaczono na ponad 46 języków, wydano ich ponad 30 milionów na całym świecie.
  • Pisarz był nominowany do literackiej nagrody Nobla, ta przypadła jednak w 1980 roku Czesławowi Miłoszowi.
  • Zobacz także: Morawiecki o Izbie Dyscyplinarnej SN: “KE błędnie zrozumiała naszą odpowiedź”

Stanisław Lem urodził się 12 lub 13 września 1921 r. we Lwowie, zmarł w Krakowie w wieku 84 lat. Jeden z najbardziej znanych w świecie polskich pisarzy, twórca powieści science fiction. Był kandydatem do literackiej nagrody Nobla. Wśród jego najbardziej znanych dzieł są: “Astronauci”, “Solaris”, “Bajki robotów”, “Opowieści o pilocie Pirxie”. Odznaczony m.in. Orderem Orła Białego i medalem Gloria Artis. Nazwiskiem pisarza została nazwana planetoida 3836 Lem, a także pierwszy polski sztuczny satelita.

“Lem chłonął świat i wiedzę, był ciekawy wszystkiego” – mówi sekretarz Lema Wojciech Zemek.

“Wiemy o nim coraz więcej, ale chyba jeszcze nie wszystko” – dodaje. 

“Stanisław Lem wyprzedzał swoje czasy, w swoich książkach przewidział wiele rzeczy, którymi np. dziś posługujemy się na co dzień – przewidział np. czytnik książek. Lem był niezwykle inteligentny, miał on solidne podstawy wiedzy m.in. z matematyki, fizyki, astrobiologii, teoria prawdopodobieństwa – to są wszystko dziedziny, w których Lem miał wiedze na poziomie uniwersyteckim i potrafił prowadzić dyskurs. (…) Kiedyś, jak zrobiono mu test na inteligencję, to zabrakło skali, wiemy, że miał powyżej 160 IQ, bo więcej na skali nie było” – mówi Zemek.

“On sam był osobą ciekawą świata, ludzi i wiedzy. Cały czas chciał dowiadywać się nowych rzeczy” – kontynuuje sekretarz pisarza.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Stanisław Lem rekordzistą Polski

Jego książki docierają do różnorodnych czytelników, i do dorosłych i do młodzieży, którzy doceniają humor Lema. To książki, które z biegiem lat młodnieją i stają się coraz bardziej aktualne. Lem jest rekordzistą Polski, jeśli chodzi o tłumaczenia na zagraniczne języki, bo jego książki przetłumaczono na ponad 46 języków, wydano ich ponad 30 milionów na całym świecie. Był nominowany do literackiej nagrody Nobla, ta przypadła jednak w 1980 roku Czesławowi Miłoszowi.

“My cały czas mówimy o tym, że żyjemy w świecie, który Lem wymyślił 50 lat temu, to błędne, bo Lem wymyślił tysiąc innych rzeczy, które są dopiero kwestią przyszłości, więc jeszcze rzeczywistość twórczości Lema nie dogoniła” – mówi Szymon Kloska kurator programu Lem 2021.

“Lem jest autorem wciąż bardzo żywym, jest bardzo popularny na świecie. Jest to chyba najbardziej doceniony polski prozaik. Gdyby Lem nie tworzył w PRL, gdyby nie tworzył za żelazną kurtyną, to jego sukces byłby jeszcze większy. Niestety przykra rzeczywistość PRL-owskiego rynku wydawniczego sprawiła, że ten sukces został uszczuplony. Ale teraz rozkwita on z nową intensywnością” – dodaje Kloska.

Jedne z najpopularniejszych książek Lema to: Bajki robotów, Solaris, Dzienniki gwiazdowe, Astronauci, Opowieści o pilocie Prixie, Niezwyciężony, Cyberiada.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY