Morawiecki o Izbie Dyscyplinarnej SN: “KE błędnie zrozumiała naszą odpowiedź”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
WARSZAWA KONFERENCJA PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO

/ PAP/Wojciech Olkuśnik

Premier Mateusz Morawiecki liczy na to, że w ciągu najbliższych kilku tygodni KPO zostanie zatwierdzony. Szef rządu udzielił wywiadu dla "DGP".
  • „DGP” zwraca uwagę w poniedziałkowej rozmowie z premierem, że Polska czeka na akceptację Krajowego Planu Odbudowy. Wypłatę środków po raz kolejny blokuje spór o praworządność.
  • Dziennik zauważa, że na razie KE wnioskuje o kary za to, że Izba Dyscyplinarna SN wciąż działa.
  • Zdaniem szefa polskiego rządu, KE błędnie zrozumiała odpowiedź polskiej administracji. Premier podkreśla, że Polska dotrzymała wszelkich formalności wymaganych prawem unijnym.
  • Zobacz także: Gidian: Pod pozorem walki z covid rząd łamie przepisy Konstytucji [NASZ WYWIAD]

„DGP” zwraca uwagę w poniedziałkowej rozmowie z premierem, że Polska czeka na akceptację Krajowego Planu odbudowy, a ostatnio Komisja Europejska w zasadzie potwierdziła, że wiąże plan ze sporem o praworządność. Morawiecki wypowiedział się na łamach “Dziennika Gazety Prawnej” o Izbie Dyscyplinarnej SN. Jego zdaniem KE błędnie zrozumiała odpowiedź przesłaną ze strony polskiego rządu.

„Czy ten spór może nas kosztować pieniądze z KPO i kary za niezrealizowanie postanowień w sprawie Izby Dyscyplinarnej?” – pyta gazeta szefa rządu.

„KE powinna zajrzeć do własnego regulaminu dotyczącego KPO. Tam są ściśle określone terminy, w których Polska powinna otrzymać odpowiedź. My dopełniliśmy obowiązków, odpowiedzieliśmy na wszystkie zadane pytania. Uzgodnienia zostały spuentowane konsensusem, negocjacje się zakończyły. Dlatego liczę, że w ciągu najbliższych kilku tygodni nasz KPO zostanie zatwierdzony” – opowiada Morawiecki.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Morawiecki o Izbie Dyscyplinarnej i sporze z Komisją Europejską

Dziennik zauważa, że na razie KE wnioskuje o kary za to, że Izba Dyscyplinarna SN wciąż działa.

„Mam wrażenie, że KE błędnie zrozumiała naszą odpowiedź. Zawarliśmy w niej dwa obszary zmian w ramach systemu dyscyplinarnego dla sędziów. Po pierwsze, większość parlamentarna chce rozwiązać ID w tej formie, w jakiej funkcjonuje teraz. W Polsce obowiązuje trójpodział władzy, czyli rząd i Sejm nie mają wpływu na sprawy, które już się toczą przed ID. I tego KE zdaje się nie rozumieć. Była też druga część odpowiedzi: przytoczenie faktów o zarządzeniach I prezes Sądu Najwyższego i prezesa ID o zawieszeniu części spraw. Ale jeśli jakaś jest już przez sędziego rozpatrywana, to nawet I prezes SN nie może zmusić go do przerwania postępowania, bo w Polsce obowiązuje niezawisłość sędziowska” – tłumaczy premier.

Odpowiedź na wątpliwości instytucji europejskich

Morawieckiego zapytano też o to, jakie rozwiązania zawrze projekt ustawy odpowiadający na wątpliwości KE.

„Ta ustawa została przygotowana już osiem, dziewięć miesięcy temu i była analizowana przez rząd. Tam są rozwiązania, które w inny sposób tworzą przestrzeń do oceny odpowiedzialności zawodowej sędziów. Polskie społeczeństwo ma ograniczone zaufanie do wymiaru sprawiedliwości. Genezą jest niestety to, że sądownictwo po przełomie nie zmieniło się ani na jotę. Jeden do jednego przeszło z czasów komunistycznych. Ci sami sędziowie, którzy wsadzali do więzienia moich kolegów z Solidarności Walczącej, dalej sądzili w już wolnej Polsce” – mówi szef rządu.

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że zwróci się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji Trybunału, który 14 lipca zobowiązał nasz kraj do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, powołanej do prowadzenia postępowań o charakterze dyscyplinarnym m.in. wobec sędziów.

KE rozpoczęła też wobec Polski procedurę naruszenia prawa UE. Chodzi o niepodjęcie niezbędnych środków w celu pełnego wykonania wyroku TSUE z 15 lipca. Stwierdził on, że polskie prawo w zakresie systemu dyscyplinarnego sędziów jest niezgodne z prawem unijnym.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY