Coraz więcej prób nielegalnego przekroczenia granicy. Nowe dane Straży Granicznej

WAŻNE
Dodano   4
  LoadingDodaj do ulubionych!
Przejście graniczne z Białorusią

Przejście graniczne z Białorusią / Fot. PAP/Artur Reszko Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Od początku września już niemal 2 tysiące razy dokonywano prob nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Przez cały sierpień takich przypadków było natomiast 3,5 tysiąca.

Zobacz także: Francuski minister: UE musi wziąć pod uwagę doświadczenia Litwy ws. migracji

Jak poinformowała Straż Graniczna, tylko ostatniej doby strażnicy graniczni odnotowali 244 próby nielegalnego przekroczenia granicy. Zatrzymano dwóch nielegalnych imigrantów. To obywatele Syrii. Pozostałe próby udaremniono. Straż Graniczna zatrzymała również za pomocnictwo w przemycie imigrantów cztery osoby, obywateli: Iranu, Kamerunu, Gruzji i Tadżykistanu.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Według informacji Straży Granicznej migranci są przywożeni na wschodnią granicę UE przez służby białoruskiego reżimu. Zdaniem polskich władz akcja ma charakter „wojny hybrydowej”. Podobnego zdania jest m.in. rancuski minister spraw europejskich Clement Beaune.

Rozumiemy, co się dzieje. To zorganizowany, podstępny transport migrantów, w pewnym sensie jest to wojna hybrydowa przeciwko UE. To dla nas test, czy jesteśmy zjednoczeni i silni – powiedział.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY