Francuski minister: UE musi wziąć pod uwagę doświadczenia Litwy ws. migracji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Granica litewska.

Granica litewska. / Fot. Twitter/trojmorze_pl

Francuski minister spraw europejskich Clement Beaune powiedział, że Unia Europejska (UE) musi brać pod uwagę doświadczenie Litwy przy rozważaniu wspólnych zasad dotyczących migracji i azylu. Jednocześnie wezwał do zintensyfikowania dyskusji na ten temat.

Zobacz także: Francuski dziennik tłumaczy konflikt między Polską a Brukselą sporem o „chrześcijańskie korzenie” Europy

Dyskusje w Europie Zachodniej na temat nowych przepisów nasiliły się z powodu obaw związanych z napływem migrantów z Afganistanu, który w sierpniu został przejęty przez talibów.

Białoruś wykorzystuje ten przykład (kryzys migracyjny na Litwie – przyp. red.) jako poligon doświadczalny, aby sprawdzić naszą solidarność. O takich sytuacjach trzeba będzie również pamiętać podczas wspólnego omawiania wspólnej unijnej polityki migracyjnej i azylowej – powiedział Beaune.

Francuski polityk jest kolejną osobą, która sytuację na granicy UE z Białorusią określiła mianem wojny hybrydowej.

Rozumiemy, co się dzieje. To zorganizowany, podstępny transport migrantów, w pewnym sensie jest to wojna hybrydowa przeciwko UE. To dla nas test, czy jesteśmy zjednoczeni i silni – zaznaczył.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Beaune obecną sytuację określił testem dla Europy.

To jest test dla Europy. To nie jest problem litewski, to jest problem europejski. Dlatego musimy zapewnić wsparcie w tych dwóch wymiarach. Po pierwsze, aby zapewnić kontrolę i ochronę granicy, ponieważ jest to zewnętrzna granica UE. Po drugie, aby wysłać Białorusi jasny sygnał, że ten przemyt ludzi musi się skończyć – stwierdził.

Minister podkreślił także potrzebę znalezienia równowagi między solidarnością a odpowiedzialnością.

Jeśli nie osiągniemy równowagi między solidarnością a odpowiedzialnością, nigdy nie osiągniemy skutecznej i wydajnej polityki migracyjnej i azylowej UE – wskazał.

15min.lt

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY