Polska dyplomacja przychylna litewskiej propozycji. Kraje Bałtyckie chcą systemowo uszczelnić granice UE

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Imigranci na granicy Litwy

Imigranci na granicy Litwy / Fot. You Tube/ Wirtualna Polska

W piątek ministrowie spraw wewnętrznych i wiceministrowie Litwy, Łotwy, Estonii i Polski, kontynuując współpracę i koordynację działań, zdalnie omówili inicjatywę Litwy dotyczącą zmiany przepisów Unii Europejskiej (UE) w zakresie ochrony granic, zarządzania migracją i przydzielaniem azylu. Litwa, Łotwa i Polska przyjęły już zmiany w ustawodawstwie krajowym, które pomagają zarządzać nielegalnym przepływem migracyjnym, ale kraje bałtyckie i Polska zgadzają się, że potrzebne są rozwiązania na wyższym szczeblu Unii Europejskiej.
  • Litewska minister spraw zagranicznych Agne Bilotaite podniosła sprawę zapewnienia bezpieczeństwa granic unijnych
  • Polska, Łotewska oraz Estońska dyplomacja przychylnie patrzą na propozycję postawienia ogrodzenia granicznego jako środka zapobiegającego migracji do wewnątrz państw UE
  • Litwa otrzymała wsparcie humanitarne od kilkunastu państw w tym od Polski i Austrii
  • Kryzys imigracyjny wywołany przez rząd Aleksandra Łukaszenki spowodował wiele problemów granicznych
  • Zobacz także: Niemcy. Imigranci chcą większej reprezentacji w parlamencie

Państwa członkowskie UE mają prawo do obrony swoich interesów narodowych i ochrony bezpieczeństwa swoich obywateli w sytuacji ekstremalnej. Wymaga to również rozwiązań na szczeblu UE, które stworzą prawne warunki do sprostania wyzwaniom stawianym przez niedemokratyczne reżimy w zakresie instrumentalizacji migracji. Potrzebujemy tych rozwiązań teraz

– stwierdziła litewska minister spraw wewnętrznych.

Ogrodzenie graniczne

W tym tygodniu Litwa zgłosiła się propozycje, jak można zmienić system prawny UE. Proponowane przez Litwę zmiany w unijnym prawodawstwie zakładają, że aby zapobiec nadużywaniu systemu, należy odpowiednio dostosować i zaostrzyć przepisy dot. azylu w sytuacjach kryzysowych związanych z masową migracją. Ponadto proponuje się skupienie na bezpieczeństwie granic, wspólnych standardach ochrony granic zewnętrznych i zapobieganiu nielegalnym migrantom, a nie na zajmowaniu się skutkami niekontrolowanych przepływów migracyjnych. Ogrodzenie graniczne należy zalegalizować jako środek ochrony granic i należy w tym celu zapewnić odpowiednie finansowanie ze środków UE.

Naszym głównym obowiązkiem jest zapewnienie skutecznej ochrony granic zewnętrznych UE oraz zapobieganie przemieszczaniu się nielegalnych migrantów do innych krajów UE. Kraje bałtyckie i Polska nie są krajami docelowymi nielegalnych migrantów. Ogrodzenie graniczne leży w interesie całej UE, dlatego nadal prosimy o unijne wsparcie finansowe na ten cel

– powiedziała Agne Bilotaitė.

Propozycje Litwy spotkały się z silnym poparciem ministrów spraw wewnętrznych Estonii, Łotwy i Polski. Uzgodniono dalszą mobilizację państw członkowskich UE do poparcia tych propozycji oraz zainicjowanie dyskusji z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Margaritisem Schinasem i komisarz do spraw wewnętrznych Ylvą Johansson.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Kilkanaście krajów przysłało pomoc humanitarną

W ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności Litwa otrzymała pomoc humanitarną z 18 krajów w postaci namiotów i domów modułowych, łóżek, koców, mebli, generatorów prądu, grzejników i innego sprzętu potrzebnego do przyjęcia migrantów.

Na zasadzie współpracy dwustronnej Litwa otrzymała już wsparcie na budowę ogrodzenia granicznego z Estonii, Słowenii i Ukrainy, a także wsparcie od Słowacji i Węgier oraz wsparcie finansowe z Czech. Ponadto Estonia i Dania pomogły w zakupie drutu żyletkowego. Polska, Austria, Słowenia, Ukraina wysłała na litwę pomoc ekspercką, sprzęt, domy modułowe, a dodatkowo nasz rząd przesłał również drugi już transport pomocy humanitarnej.

Na Litwie pracują eksperci, tłumacze, straż graniczna, pracownicy socjalni i ankieterzy z Frontexu, Europolu i Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu, którzy pomagają szybciej i skuteczniej przezwyciężyć kryzys migracyjny. Obecnie na granicy litewsko-białoruskiej zainstalowano 21-kilometrową zaporę z drutu żyletkowego. Litwa planuje zbudować łącznie 508 km ogrodzenia granicznego.

kurierwilenski.lt

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY