Niemcy. Imigranci chcą większej reprezentacji w parlamencie

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Merkel

Angela Merkel / Fot. PAP/EPA/RAINER KEUENHOF / POOL

Liderzy społeczności imigranckich chcą większej reprezentacji w niemieckim parlamencie. Chcą, aby parte polityczne promowały różnorodność.
  • Agencja Anatolia: Z grupy imigrantów wywodzi się tylko 8 proc. parlamentarzystów.
  • Prezes Wspólnoty Tureckiej w Niemczech: Partie polityczne powinny zachęcać imigrantów do udziału w życiu publicznym.
  • Agencja Anatolia: W wyborach parlamentarnych 26 września 2021 r. będzie głosowało blisko 7 mln niemieckich obywateli o imigranckich korzeniach.
  • Zobacz także: Litwa w końcu przestanie prześladować Polaków? Sejm zajmie się jedną z ustaw

Imigranci w Niemczech chcą większej reprezentacji w parlamencie. Turecka agencja Anatolia informuje, że niemal co czwarty mieszkaniec Niemiec jest imigrantem lub potomkiem imigrantów. Jednak z tej grupy wywodzi się tylko 8 proc. parlamentarzystów. 

Imigranci chcą większej reprezentacji w parlamencie

– Społeczności imigrantów od dawna były niedoreprezentowane w niemieckim parlamencie. Tylko nieliczni politycy o imigracyjnych korzeniach zajmowali kluczowe stanowiska 

– powiedział agencji prezes Wspólnoty Tureckiej w Niemczech Gokay Sofuoglu.

Uważa on, że parte polityczne powinny robić więcej, aby promować różnorodność w polityce, zachęcać imigrantów do udziału w życiu publicznym i stwarzać im większe szanse na działanie w polityce.

– W wyborach parlamentarnych 26 września 2021 r. będzie głosowało blisko 7 mln niemieckich obywateli o imigranckich korzeniach. To ponad 10 proc. wszystkich głosujących

– przypomina agencja Anatolia.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Sofuoglu wyraził nadzieję, że po wyborach będzie więcej deputowanych z imigranckimi korzeniami. „Bo tym razem więcej osób ze społeczności imigranckich otrzymało wysokie miejsca na układanych przez partie listach wyborczych”.

– W 167 z 299 niemieckich okręgów wyborczych obywatele z korzeniami imigracyjnymi mogą zaważyć na tym, kto ostatecznie otrzyma mandat deputowanego do Bundestagu 

– zaznacza w raporcie wspierająca imigrantów organizacja Citizens for Europe.

Organizacja podsumowała, że dla partii politycznych imigranci stanowią istotną grupę wyborców. Zwróciła jednocześnie uwagę, że ich głosy przyciągną te partie, które potrafią dostosować swoją ofertę i listy wyborcze do coraz bardziej zróżnicowanego elektoratu.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY