Morawiecki w niemieckim dzienniku: Polska i UE muszą być zdolne do ochrony swoich granic

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Mateusz Morawiecki w Kuźnicy

Mateusz Morawiecki w Kuźnicy / Fot. PAP/Artur Reszko

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu niemieckiemu „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. W rozmowie poruszył kwestie m.in. kryzysu migracyjnego, czy stosunków polsko-niemieckich.

Premier Morawiecki ocenił, że kryzys na granicy UE z Białorusią to próba destabilizacji Polski i UE.

Polska i Unia muszą być zdolne do ochrony swoich granic. Obecne wydarzenia to próba ataku na te granice, siania zamętu, destabilizacji Polski i Unii – powiedział.

Polska, Litwa, Łotwa i Estonia podejmują wzmożone działania w celu zabezpieczenia swoich granic z Białorusią.

Musimy i chcemy zabezpieczyć wschodnią granicę Unii nawet przy zwiększonym nacisku migracyjnym. Sytuacja jest tym bardziej napięta, że po drugiej stronie granicy rozpoczęły się właśnie rosyjsko-białoruskie manewry „Zapad 2021“ – podkreślił premier Polski.

Mateusz Morawiecki wskazał na najważniejsze zadania w kontekście kryzysu migracyjnego.

Głównym zadaniem musi być skuteczna ochrona zewnętrznych granic Unii. Po drugie musimy w regionach ryzyka przeciwdziałać temu, co każe stamtąd uciekać – stwierdził.

Premier Morawiecki odniósł się także do zarzutów ze strony instytucji unijnych w zakresie sądownictwa czy ustawy “lex TVN”.

Uważamy, że pod względem stosunków własnościowych w mediach ustawa ta upodobni zasady polskie do europejskich. Proszę sobie przypomnieć, jak przed laty działano przeciwko planom, kiedy brytyjsko-amerykański kontrahent chciał kupić „Berliner Zeitung“. Ale co do konkretów – w sprawie TVN24 Przewodniczący KRRiT już dwa tygodnie temu wydał decyzję na mocy której ta stacja może normalnie działać nawet gdyby do 26.09 postępowanie w sprawie przedłużenia koncesji jeszcze się nie zakończyło. Natomiast nowelizacja ustawy medialnej w zakresie dotyczącym struktury własnościowej jest nadal w trakcie procedowania – wskazał.

Szef polskiego rządu przypomniał także główne “niedomagania” w stosunkach polsko-niemieckich.

Niedomagania obserwujemy, jeśli chodzi o nauczanie polskiego, o status mniejszości dla Polaków mieszkających w Niemczech. W tych sprawach oczekiwalibyśmy zmian. Z problemów wymieniłbym jeszcze gazociąg Nord Stream 2 – powiedział.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

wpolityce.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY