- Morawiecki ocenił, że obecne wydarzenia na granicy z Białorusią to “próba ataku na te granice, siania zamętu, destabilizacji Polski i Unii”.
- Premier Morawiecki odniósł się także do zarzutów ze strony instytucji unijnych w zakresie sądownictwa czy ustawy “lex TVN”.
- Szef polskiego rządu przypomniał również główne “niedomagania” w stosunkach polsko-niemieckich.
- Zobacz także: Francuski dziennik tłumaczy konflikt między Polską a Brukselą sporem o „chrześcijańskie korzenie” Europy
Premier Morawiecki ocenił, że kryzys na granicy UE z Białorusią to próba destabilizacji Polski i UE.
Polska i Unia muszą być zdolne do ochrony swoich granic. Obecne wydarzenia to próba ataku na te granice, siania zamętu, destabilizacji Polski i Unii – powiedział.
Polska, Litwa, Łotwa i Estonia podejmują wzmożone działania w celu zabezpieczenia swoich granic z Białorusią.
Musimy i chcemy zabezpieczyć wschodnią granicę Unii nawet przy zwiększonym nacisku migracyjnym. Sytuacja jest tym bardziej napięta, że po drugiej stronie granicy rozpoczęły się właśnie rosyjsko-białoruskie manewry „Zapad 2021“ – podkreślił premier Polski.
Mateusz Morawiecki wskazał na najważniejsze zadania w kontekście kryzysu migracyjnego.
Głównym zadaniem musi być skuteczna ochrona zewnętrznych granic Unii. Po drugie musimy w regionach ryzyka przeciwdziałać temu, co każe stamtąd uciekać – stwierdził.
Premier Morawiecki odniósł się także do zarzutów ze strony instytucji unijnych w zakresie sądownictwa czy ustawy “lex TVN”.
Uważamy, że pod względem stosunków własnościowych w mediach ustawa ta upodobni zasady polskie do europejskich. Proszę sobie przypomnieć, jak przed laty działano przeciwko planom, kiedy brytyjsko-amerykański kontrahent chciał kupić „Berliner Zeitung“. Ale co do konkretów – w sprawie TVN24 Przewodniczący KRRiT już dwa tygodnie temu wydał decyzję na mocy której ta stacja może normalnie działać nawet gdyby do 26.09 postępowanie w sprawie przedłużenia koncesji jeszcze się nie zakończyło. Natomiast nowelizacja ustawy medialnej w zakresie dotyczącym struktury własnościowej jest nadal w trakcie procedowania – wskazał.
Szef polskiego rządu przypomniał także główne “niedomagania” w stosunkach polsko-niemieckich.
Niedomagania obserwujemy, jeśli chodzi o nauczanie polskiego, o status mniejszości dla Polaków mieszkających w Niemczech. W tych sprawach oczekiwalibyśmy zmian. Z problemów wymieniłbym jeszcze gazociąg Nord Stream 2 – powiedział.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
wpolityce.pl