Szef niemieckiego MSZ zadeklarował pomoc ws. granicy z Białorusią. „Nie pozostawimy naszych polskich przyjaciół”

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Heiko Maas

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas / Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN / POOL

Szef niemieckiego MSZ odniósł się do trwającego kryzysu na polsko-białoruskiej granicy. Zadeklarował: „Nie pozostawimy naszych polskich przyjaciół samych sobie”.
  • W Weimarze odbyło się spotkanie szefów dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego.
  • Szef niemieckiego MSZ wskazał, że „sytuacja na Białorusi pozostaje skazą w środku Europy”.
  • Szef MSZ Polski Zbigniew Rau: Bez współpracy z Francją i Niemcami nasza droga do członkostwa w UE i NATO byłaby dłuższa i trudniejsza.
  • Zobacz także: Niemcy. Imigranci chcą większej reprezentacji w parlamencie

Szefowie dyplomacji Polski, Niemiec i Francji spotkali się w piątek w Weimarze z okazji 30. rocznicy powołania Trójkąta Weimarskiego. Na konferencji prasowej po odbytych rozmowach szef niemieckiego MSZ Heiko Maas zadeklarował Polsce pomoc wobec kryzysu na granicy z Białorusią.

Szef niemieckiego MSZ zadeklarował pomoc

– Nie pozostawimy naszych polskich przyjaciół samych sobie w tym codziennym zagrożeniu i wyzwaniu związanym z nieakceptowalną instrumentalizacją niewinnych uchodźców wzdłuż granicy zewnętrznej Unii

– powiedział szef niemieckiego MSZ.

Maas dodał, że „współpraca Polski, Niemiec i Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego opiera się na zaufaniu, jest bliska i unikatowa, ponieważ zbliża różne perspektywy”.

– Bez współpracy z Francją i Niemcami nasza droga do członkostwa w UE i NATO byłaby dłuższa i trudniejsza, dziękuję za to partnerom z Paryża i Berlina

– powiedział z kolei szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

Waszczykowski: Pytanie, kogo uważa za przyjaciół w Polsce

Do słów Heiko Maasa odniósł się były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski z PiS w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

– Pytanie, kogo on uważa za przyjaciół w Polsce. To mnie martwi, kto jest przez niego uważany za przyjaciela w Polsce i komu on w związku z tym chce pomagać?

– pytał polityk.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Dodał, że do tej pory trudno było oczekiwać od pana Heiko Maasa wsparcia i pomocy dla Polski.

– Ale zakładajmy, że jemu chodzi o to, że tak jak cała UE czy wcześniej wielu komisarzy uznali, że polska granica jest granicą UE i trzeba jej strzec i trzeba udzielić wsparcia Polsce.  Zakładam, że też Litwie i Łotwie. Także miło z jego strony. Warto porozmawiać, w jaki sposób chce tą pomoc zrealizować

– mówił Waszczykowski.

wpolityce.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY