Sykulski w Raporcie Geopolitycznym: “Ćwiczenia Zapad-2021 obliczone są na efekt propagandowy” [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Leszek Sykulski

Leszek Sykulski / fot. You Tube / Media Narodowe

Gościem Raportu Geopolitycznego był dr Leszek Sykulski. Ekspert do spraw geopolityki i geostrategii wypowiedział się o rozpoczynających się w piątek manewrach Zapad-2021.
  • Dr Leszek Sykulski mówiąc o manewrach Zapad-2021 podkreślił, że są one corocznie ukierunkowane na efekt propagandowy.
  • Nawiązując do bieżącej sytuacji na granicy z Białorusią, ekspert twierdzi, że kryzys migracyjny wywołany został sztucznie i obliczony jest na destabilizację Polski na arenie międzynarodowej oraz wewnętrznej.
  • Leszek Sykulski wypowiedział się również o sytuacji mniejszości polskiej na Białorusi. Zdaniem eksperta przeżywa ona prześladowania ze strony władzy w Mińsku ze względu na nieodpowiedzialną politykę rządu.
  • Zobacz także: Rekordowa liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią

Ekspert omówił kwestię ćwiczeń za wschodnią granicą Polski. Sykulski mówiąc w Raporcie Geopolitycznym o manewrach Zapad-2021 zwrócił uwagę na ich cel, którym w jego opinii jest rosyjska propaganda. Komentator geopolityczny odniósł się także do trwającego kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej.

Dr Sykulski o manewrach Zapad-2021 podkreślił, że są one corocznie ukierunkowane na efekt propagandowy. Zdaniem eksperta jest to główny cel przeprowadzanych za wschodnią granicą ćwiczeń wojskowych.

“Ćwiczenia Zapad, czyli “zachód” w języku rosyjskim corocznie obliczone są na efekt propagandowy, na efekt psychologiczny. Myślę, że patrząc na skalę ćwiczeń wojskowych (…) możemy powiedzieć, że kwestia zgrywania pododdziałów, związków taktycznych, czy operacyjnych jest kwestią pochodną, jeśli chodzi o Zapad. Proszę zobaczyć, jak mocno przyciągają one uwagę mediów.” – rozpoczął ekspert.

“Ma to pokazać siłę państwa rosyjskiego. Ma to oddziaływać psychologicznie, ma to wzbudzać strach i niepokój. Biorąc pod uwagę scenariusz tegorocznych ćwiczeń, warto zwrócić uwagę na podany przez stronę rosyjską i białoruską komunikat. (…) Sam scenariusz zakłada deeskalację, ale mamy do czynienia z wieloma działaniami ofensywnymi.” – dodał Sykulski.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Sykulski w Raporcie Geopolitycznym omawia kwestię działań rosyjskich służb

W ocenie eksperta manewry Zapad-2021 są jednymi z wielu ćwiczeń, które co roku przeprowadza Federacja Rosyjska. To co wyróżnia Zapad, to zdaniem Sykulskiego fakt, że są one same w sobie częścią większych działań rosyjskich służb.

“Moim zdanie, to co przykuwa uwagę to jest jedna sprawa. Pamiętajmy, że to co obserwujemy przy granicy białorusko-litewskiej i białorusko-polskiej to już jest element znacznie większej operacji rosyjskich służb specjalnych niż same ćwiczenia Zapad-2021.” – podsumowuje ekspert.

W programie poruszono również kwestię kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. Dr Leszek Sykulski pozytywnie ocenia działania obecnej władzy, jednak uważa, że środki zapobiegawcze zostały wprowadzone z opóźnieniem.

“Stan wyjątkowy został wprowadzony zbyt późno.” – dodał dr Sykulski.

Dr Leszek Sykulski twierdzi, że kryzys migracyjny napędzany przez siły białoruskie wywołany został sztucznie i obliczony jest na destabilizację Polski na arenie międzynarodowej oraz wewnętrznej.

“Warto podkreślić, aby być absolutnie uczciwym, że działania Białorusi są odpowiedzią na działania części państw natowskich. (…) Dzisiaj hybrydyzacja wojny stała się standardem.” – powiedział ekspert.

Leszek Sykulski wypowiedział się również o sytuacji mniejszości polskiej na Białorusi. Zdaniem eksperta przeżywa ona prześladowania ze strony władzy w Mińsku ze względu na nieodpowiedzialną politykę rządu na kierunku wsparcia białoruskiej opozycji w niedawnych wyborach prezydenckich. Zdaniem eksperta, reżim Łukaszenki coraz bardziej podlega Federacji Rosyjskiej.

“Dzisiaj o kwestii mniejszości polskiej na Białorusi można rozmawiać już tylko w Moskwie. To jest brutalna prawda, taka jest polityka realna.” – stwierdził gość.

W pozostałej części programu, ekspert odpowiadał na pytania zadane przez widzów na czacie. Całość materiału znajduje się na kanale Media Narodowe na You Tube.

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY