Senat przyjął ustawę podwyższającą wynagrodzenia polityków. Sprawdź, o ile wzrosną zarobki rządzących

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Senat RP

Senat RP / Fot. Katarzyna Czerwińska Wikimedia Commons

Za większością poprawek do ustawy i przyjęciem legislacji głosowało 61 senatorów, przeciw było 27, dwie osoby się wstrzymały.
  • W czwartkowym głosowaniu senatorowie opowiedzieli się za przyjęciem kilku doprecyzowujących poprawek do ustawy o podwyżkach dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.
  • Nie poparli jednak zarekomendowanych przez komisje poprawek, zakładających m.in., że wzrost wynagrodzenia prezydenta będzie obowiązywał dopiero od następnej kadencji głowy państwa. 
  • Nie poparli także poprawek skreślających przepisy przewidujące objęcie małżonka prezydenta RP i żon byłych prezydentów obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym, a także zwiększenie wysokości wynagrodzeń członków Państwowej Komisji Wyborczej.
  • Zobacz także: Suski: Będziemy walczyć z okupantem brukselskim

W czwartkowym głosowaniu senatorowie opowiedzieli się za przyjęciem kilku doprecyzowujących i legislacyjnych poprawek do ustawy. Przedstawiono je na posiedzeniu połączonych komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz budżetu i finansów publicznych. Senat przyjął ustawę podwyższającą wynagrodzenia polityków.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Senat przyjął ustawę, lecz nie zgodził się na szereg poprawek

Nie poparli jednak zarekomendowanych przez komisje poprawek, zakładających, że wzrost wynagrodzenia prezydenta będzie obowiązywał dopiero od następnej kadencji głowy państwa. Nie poparli także poprawek skreślających przepisy przewidujące objęcie małżonka prezydenta RP i żon byłych prezydentów obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym, a także zwiększenie wysokości wynagrodzeń członków Państwowej Komisji Wyborczej. Komisja opowiedziała się za tymi poprawkami, ponieważ zdaniem senackich legislatorów przepisy o ubezpieczeniu społecznym małżonki prezydenta zostały uchwalone w Sejmie z naruszeniem konstytucji. Większość senacka nie podzieliła jednak tego poglądu.

Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Nowelizacja ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe została uchwalona przez Sejm 11 sierpnia. Dokonuje ona zmian w systemie wynagradzania prezydenta oraz byłych prezydentów, a także zasad ustalania maksymalnej wysokości diet lub wynagrodzeń w samorządzie terytorialnym wszystkich szczebli. Wynagrodzenie prezydenta ma się składać z wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego 9,8-krotności kwoty bazowej oraz dodatku funkcyjnego odpowiadającego 4,2-krotności kwoty bazowej, co oznacza wzrost o 40 proc. w stosunku do obecnej wartości.

Ustawa została uchwalona z uwzględnieniem zaproponowanych przez klub PiS poprawek. Poprawki te dodają przepisy regulujące kwestię ubezpieczeń społecznych dla małżonka prezydenta RP. Dodatkowo regulują naliczanie wynagrodzeń dla urzędników Państwowej Komisji Wyborczej.

Przyjęcie przez parlament tej noweli było odpowiedzią na inicjatywę prezydenta, który w sierpniu podpisał rozporządzenie, wprowadzające podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu i innych osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, w tym podsekretarzy stanu (wiceministrów). Dzięki rozporządzeniu wzrosną także uposażenia parlamentarzystów. Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora ich uposażenie odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY