Joe Biden rozmawiał telefonicznie z Xi Jinpingiem. O czym dyskutowali?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Biden-Xi

Biden-Xi / PAP/EPA/SHAWN THEW flickr.com

Prezydent USA rozmawiał przez telefon z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Była to pierwsza rozmowa przywódców obu krajów, odkąd prezydentem Stanów Zjednoczonych jest Demokrata.
  • Biały Dom w komunikacie podał, że obaj przywódcy przeprowadzili szeroką, strategiczną dyskusję, omawiając obszary, w których zbiegają się ich interesy.
  • W komunikacie zaznaczono, że obaj prezydenci mają nadzieję, iż będą mogli współpracować w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.
  • Wysoki rangą urzędnik Białego Domu powiedział, że rozmowa nastąpiła na prośbę prezydenta Bidena.
  • Zobacz także: Londyn ma zawracać łodzie z imigrantami do Francji

Stosunki amerykańsko-chińskie są napięte, ze różnicami w takich kwestiach jak handel, szpiegostwo i pandemia. W tych okolicznościach Joe Biden rozmawiał telefonicznie z Xi Jinpingiem. Biały Dom w komunikacie podał, że „obaj przywódcy przeprowadzili szeroką, strategiczną dyskusję, omawiając obszary, w których zbiegają się nasze interesy i obszary, w których nasze interesy, wartości i perspektywy się rozchodzą”.

O czym Joe Biden rozmawiał z Xi Jinpingiem?

„Ta dyskusja, jak wyjaśnił prezydent Biden, była częścią nieustających wysiłków Stanów Zjednoczonych, aby odpowiedzialnie zarządzać konkurencją między Stanami Zjednoczonymi a ChRL”. – napisano w oświadczeniu Białego Domu.

„To, czy Chiny i Stany Zjednoczone mogą właściwie poradzić sobie ze swoimi stosunkami… ma kluczowe znaczenie dla przyszłości i losów świata” – powiedział Xi, zgodnie z raportem CCTV.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

W komunikacie zaznaczono, że obaj prezydenci mają nadzieję, iż będą mogli współpracować w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. Obejmuje to również zakres zmian klimatycznych i zapobiegania kryzysowi nuklearnemu na Półwyspie Koreańskim.

Wysoki rangą urzędnik Białego Domu powiedział, że wezwanie do rozmowy nastąpiło na prośbę prezydenta Bidena. Prezydent USA który był „zirytowany” niechęcią chińskich urzędników niższego szczebla do prowadzenia merytorycznych rozmów z jego administracją. Mówiący pod warunkiem zachowania anonimowości urzędnik poinformował agencję AP, że Biden dał do zrozumienia chińskiemu prezydentowi, iż nie ma zamiaru odchodzić od dotychczasowej polityki jego administracji, polegającej na naciskaniu na Chiny w zakresie praw człowieka, handlu i innych obszarów, w których uważa, że Chiny działają poza międzynarodowymi normami.

tvp.info bbc.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY