Londyn ma zawracać łodzie z imigrantami do Francji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Wikimedia Commons

Brytyjskie siły graniczne mają zawracać łodzie z imigrantami na kanale La Manche, zanim te dotrą na południe Anglii. Paryż się temu sprzeciwia.
  • Nowa taktyka ma być jednak stosowana tylko w „bardzo ograniczonych przypadkach”.
  • Francuski MSW ostrzegł, że uciekanie się do odsyłania łodzi „może mieć negatywny wpływ na współpracę”.
  • Tylko 6 września 785 migrantów przybyło do Wielkiej Brytanii nielegalnie.
  • Zobacz także: Sondaż. Polacy popierają decyzję rządu ws. stanu wyjątkowego

Londyn od czasu Brexitu uczynił zaostrzenie kontroli napływu imigrantów politycznym priorytetem. Brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel zatwierdziła nową strategię odsyłania z powrotem do Francji łodzi migrantów przepływających przez kanał La Manche.

Londyn ma zawracać łodzie z imigrantami

Lokalne gazety twierdzą, że brytyjskie siły graniczne są szkolone w zakresie nowych metod zawracania łodzi, zanim dotrą na południe Anglii. W ostatnich miesiącach zaobserwowano rekordowe desanty.

„The Times” twierdzi, że minister Patel wezwała nawet do zmiany brytyjskiej interpretacji międzynarodowego prawa morskiego w tym zakresie. Ma ona aprobatę premiera Borisa Johnsona. Nowa taktyka ma być jednak stosowana tylko w „bardzo ograniczonych przypadkach”. Według „Telegraph”, tylko w przypadku większych i bezpiecznych łodzi.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

W liście skierowanym do brytyjskiego odpowiednika z 6 września, francuski MSW Darmanin ostrzegł, że uciekanie się do odsyłania łodzi „może mieć negatywny wpływ na naszą współpracę”.

– Na morzu ochrona życia ludzkiego ma pierwszeństwo przed kwestiami dotyczącymi narodowości, statusu i polityki migracyjnej

– miał napisać minister.

Od początku roku naliczono 13 tys. naruszeń morskiej granicy na kanale. Londyn od dawna naciska, aby Francja podjęła działania zapobiegawcze. W ostatnich dniach dobra pogoda zachęciła do kolejnych prób przepływania kanału La Manche. Tylko 6 września 785 migrantów przybyło do Wielkiej Brytanii nielegalnie. Blisko dotychczasowego rekordu dziennego – 828 nielegalników.

Co ciekawe, Gérald Darmanin odrzucił brytyjską propozycję stworzenia „wspólnego centrum dowodzenia” dla sił granicznych francuskich i brytyjskich. Paryż uznał to za sprzeczne z suwerennością Francji.

nczas.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY