Znany portal blokuje zbiórkę Pospieszalskiego. Chodzi o nowy projekt medialny

Dodano   5
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jan Pospieszalski

Jan Pospieszalski / Janek Pospieszalski #WARTO

Serwis Patronite.pl zablokował możliwość zbierania pieniędzy na medialne przedsięwzięcie Jana Pospieszalskiego i Jana Pawlickiego.
  • Powodem zablokowania zbiórki w serwisie Patronite.pl jest negatywna ocena treści prezentowanych przez Pospieszalskiego na temat pandemii COVID-19.
  • Jan Pospieszalski z powodu tego, co prezentuje na YouTube w kwestii pandemii i szczepionek, nie wróci także do Telewizji Polskiej.
  • Zamieszanie wokół „Warto rozmawiać” zaczęło się od emisji 12 kwietnia odcinka, w którym Jan Pospieszalski i zaproszeni goście krytycznie ocenili przyjętą przez rząd strategię walki z epidemii.
  • Zobacz także: Sąd Najwyższy odroczył egzekucję więźnia w Teksasie. Naruszono ważne przepisy

Znany portal blokuje zbiórkę funduszy na działalność Jana Pospieszalskiego. W połowie sierpnia Jan Pawlicki wraz z Janem Pospieszalskim uruchomili na YouTube kanał „Janek Pospieszalski #WARTO”. Trafiają tam rozmowy dziennikarza na rozmaite tematy, lecz głównie poruszana jest tematyka COVID-19. Jan Pospieszalski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zapowiadał, że nowy kanał medialny ma być miejscem, gdzie spotykać się będzie z gośćmi na rozmowach dotyczących nie tylko spraw politycznych czy społecznych, lecz także kulturalnych. Ma też relacjonować na żywo ważne wydarzenia i rozmawiać z komentatorami. YouTube to pierwszy krok do zbudowania szerszej marki medialnej: Warto.Media.

Portal blokuje zbiórkę Jana Pospieszalskiego

Żeby jednak rozwinąć skrzydła, Pawlicki z Pospieszalskim na początku września uruchomili zbiórkę na serwisie Patronite.pl. Cel to finansowanie na poziomie 24 tys. zł miesięcznie. W ramach tych środków ma być prowadzony i zasilany treściami ich kanał.

“Musimy zająć się wieloma ważnymi tematami społecznymi i interwencyjnymi, o których piszecie do nas w setkach listów, maili, wiadomości i komentarzy. Chcemy działać i docierać wszędzie tam, gdzie nie docierają tradycyjne media. Zawsze pod prąd wszelkiej propagandy i łamiąc ustalone narracje” – czytamy w opisie zbiórki.

Do środy jednak na konto dziennikarzy nie wpłynęła nawet złotówka – i nie wpłynie, gdyż serwis Patronite zablokował im możliwość zbierania pieniędzy. Jak czytamy w uzasadnieniu – powodem jest to, że „Rada Naukowa Patronite.pl negatywnie oceniła treści Autora dot. epidemii COVID-19”. Link umieszczony przy wizytówce Pospieszalskiego odsyła na stronę Polskiej Akademii Nauk. Zapytaliśmy we wtorek Jana Pospieszalskiego, czy Patronite wyjaśniło mu powody blokowania, lecz dziennikarz był wyraźnie zaskoczony. Dopytywał, skąd mamy informację o blokadzie i obiecywał wyjaśnić sprawę.

‘Ktoś do mnie rzeczywiście dzwonił z rady naukowej kilka dni temu, ale nie mogłem odebrać, byłem na nagraniu. Nie sądziłem, ze sprawa może być poważna'” – przekonywał.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Kurski zablokował powrót Pospieszalskiego do TVP

Jan Pospieszalski z powodu tego, co prezentuje na YouTube w kwestii pandemii i szczepionek, nie wróci także do Telewizji Polskiej.

“Myślę, że sam się wykluczył, nakręcając histerię antyszczepionkową i atakując walkę rządu z pandemią. Trudno: był okres pewnej próby, wydawało się, że nastąpi jakieś uspokojenie. Tymczasem po stronie redakcji „Warto rozmawiać”, a także samego prowadzącego, nastąpił zupełny „odpał” w tej sprawie – mówił nam kilka tygodni temu prezes TVP, Jacek Kurski. 

Kurski mówi też, że trudno „wymagać od ludzi zastosowania się do rygorów walki pandemią, a jednocześnie ostentacyjnie promować ludzi, którzy robią sobie z tego kpiny”.

“Musi być jakaś społeczna dyscyplina. Jeżeli telewizja publiczna będzie nawoływać i sama wmawiać ludziom, że to co proponuje władza w rozprawie z koronawirusem, jest błędem – to nic z tego nie będzie. Cała walka, cały wysiłek pójdzie na marne. To pewna nieodpowiedzialność.” – mówił Kurski.

Pospieszalski odpowiada na zarzuty prezesa TVP

Pospieszalski odpowiedział na te zarzuty w filmie na YouTube.

“To jest oczywiście bzdurą. Kurski zarzuca mi, że nakręcam antyszczepionkową histerię. Panie prezesie, pan chyba nie widział ani jednego programu informacyjnego swojej telewizji. Niech pan zobaczy, co ci eksperci, lekarze, ministrowie zdrowia wygadują” – powiedział. 

Zamieszanie wokół „Warto rozmawiać” zaczęło się od emisji 12 kwietnia odcinka, w którym Jan Pospieszalski i zaproszeni goście (lekarze, prawnik i publicysta) krytycznie ocenili przyjętą przez rząd strategię walki z epidemii. Opinie wypowiedziane w programie oburzyły m.in. Joannę Lichocką, posłankę PiS i członek Rady Mediów Narodowych.

W poniedziałek 19 kwietnia emisja „Warto rozmawiać” na żywo w paśmie wspólnym TVP3 została odwołana tuż przed zaplanowaną porą. Program nagrano, natomiast nie pokazano w TVP1 i TVP Polonia, gdzie zazwyczaj można oglądać jego powtórki.  Następnego dnia publiczny nadawca opublikował stanowisko Komisji Etyki TVP dotyczące odcinka programu Jana Pospieszalskiego sprzed tygodnia wcześniej. Według Komisji w „Warto rozmawiać” naruszono obowiązujące w TVP zasady etyki dziennikarskiej, ponieważ przedstawiono wyłącznie krytyczne opinie o walce rządu z epidemią. Redakcja „Warto rozmawiać” ogłosiła w mediach społecznościowych, że nie przyjmuje tego orzeczenia do wiadomości.

wirtualnemedia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY