Sąd Najwyższy odroczył egzekucję więźnia w Teksasie. Naruszono ważne przepisy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Więzień

Więzień / fot. pxfuel.com

Skazany wystąpił z wnioskiem, aby zezwolono duchownemu na dotykanie go i głośną modlitwę w czasie egzekucji. Sąd Najwyższy USA wstrzymał wykonanie wyroku.
  • Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odroczył w środę wieczorem w ostatniej chwili wykonanie wyroku na więźniu.
  • Ramirez zeznał pod przysięgą, że nałożenie rąk na umierającą osobę i wokalizowanie modlitw podczas przechodzenia z życia do śmierci jest integralną częścią rytuałów, którym chciał się podać.
  • John Ramirez został skazany za zamordowanie poprzez pchnięcie 29 razy nożem 46-letniego Pablo Castro. Zamordowany pracował w sklepie w Corpus Christi. 
  • Zobacz także: Pierwszy komunikat nowego rządu w Afganistanie. Tego można się było spodziewać

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odroczył w środę wieczorem w ostatniej chwili egzekucję na więźniu, który przebywał w celi śmierci. 

“37-letni John Ramirez miał otrzymać śmiertelny zastrzyk w Huntsville w Teksasie, 17 lat po tym, jakzasztyletował sprzedawcę podczas napadu rabunkowego w konserwatywnym południowym stanie. Przed kilkoma miesiącami, jako członek kościoła baptystów, wystąpił do sądu z petycją, aby w ostatnich chwilach pastor mógł położyć ręce na jego ciele podczas egzekucji i głośno się modlić” – ponformowała AFP.

Agencja powołując się na dokumenty sądowe twierdzi, że Ramirez miał prawo do swoich rytuałów. Skazany “zeznał pod przysięgą, że nałożenie rąk na umierającą osobę i wokalizowanie modlitw podczas przechodzenia z życia do śmierci jest integralną częścią rytuałów, którym chciał się podać”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Sąd Najwyższy odroczył egzekucję po nie spełnieniu woli skazanego

Władze więzienia w Teksasie pozwalają obecnie na obecność doradcy duchowego w komorze śmierci. Musi on jednak zachować milczenie i dystans ze względów “bezpieczeństwa”.

“Ramirez złożył w poniedziałek apelację nadzwyczajną do Sądu Najwyższego USA, który w ostatniej chwili zgodził się na wstrzymanie jego egzekucji. Zapowiedział rozpatrzenie sprawy merytorycznie w październiku lub listopadzie” – podkreśla AFP.

Ramirez argumentował, że władze stanowe naruszają jego wolność religijną, nie wydając zgody na rytuał. Zdaniem prawnika więźnia, Setha Kretzera, odrzucając prośbę, teksański Departament Sprawiedliwości ds. Kryminalnych naruszył pierwszą poprawkę do Regulaminu wykonywania kary śmierci. Sprzeciw wobec modlitwy na głos nazwał duchowym “zakazem knebla”.

Ramireza skazano za zamordowanie poprzez pchnięcie 29 razy nożem 46-letniego Pablo Castro. Zamordowany mężczyzna pracował w sklepie w Corpus Christi. Zrabował wówczas jednego dolara i 25 centów. Zabójca uciekł w roku 2004 do Meksyku, gdzie trzy lata później został aresztowany.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY