Szef Pentagonu o odradzającym się terroryzmie w Afganistanie. “USA są gotowe, by temu zapobiec”

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Gen. Lloyd Austin

Gen. Lloyd Austin / Fot. flickr.com

W czwartek szef Pentagonu Lloyd Austin powiedział, że Al-Kaida, która 20 lat temu wykorzystała Afganistan jako bazę do ataku na USA, może próbować odrodzić się w tym państwie po tym, gdy opuściły je siły amerykańskie.
  • Amerykański minister obrony rozmawiał w Kuwejcie z małą grupą dziennikarzy przy okazji zakończenia swojej czterodniowej wizyty w krajach Zatoki Perskiej. Wyjazd odbył z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.
  • Austin zapewnił również, że amerykańskie wojsko jest w stanie powstrzymać Al-Kaidę lub jakiekolwiek inne ekstremistyczne zagrożenie pochodzące z Afganistanu.
  • W zawartym w lutym 2020 roku porozumieniu pokojowym między Talibanem i USA, talibowie zobowiązali się do niewspierania Al-Kaidy i innych terrorystów. Amerykanie zgodzili się na wycofanie swoich wojsk z Afganistanu.
  • Zobacz także: Znany portal blokuje zbiórkę Pospieszalskiego. Chodzi o nowy projekt medialny

Szef Pentagonu mówiąc o odradzającym się w Afganistanie terroryzmie zapewnił, że amerykańskie wojsko jest w stanie powstrzymać Al-Kaidę. Dodał, że jakiekolwiek inne ekstremistyczne zagrożenie pochodzące z Afganistanu jest pod kontrolą USA.

Szef Pentagonu o odradzającym się terroryzmie w Afganistanie

Lloyd Austin wyraził oczekiwania wobec talibów i nowego rządu w Kabulu.

“Daliśmy do zrozumienia talibom, że oczekujemy, by do tego nie dopuścili” – powiedział Austin, pytany o możliwość ponownego wykorzystania rządzonego teraz przez talibów Afganistanu jako bazy Al-Kaidy.

Amerykański minister obrony rozmawiał w Kuwejcie z małą grupą dziennikarzy przy okazji zakończenia swojej czterodniowej wizyty w krajach Zatoki Perskiej. Wyjazd odbył z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Relacje Stanów Zjednoczonych z Afganistanem

W latach 1996-2001 rządzący Afganistanem talibowie udzielali schronienia terrorystom z Al-Kaidy. Po zamachach z 11 września 2001 roku odmówili wydania ich USA, co zakończyło się amerykańską inwazją i obaleniem Talibanu. W sierpniu tego roku siły amerykańskie ostatecznie wycofały się z Afganistanu, a talibowie ponownie przejęli władzę nad tym krajem.

“Przez blisko 20 lat wojny z terroryzmem Al-Kaida została znacznie osłabiona, ale odrodzenie się reżimu talibów w Kabulu budzi obawy o przyszłe związki między tą ekstremistyczną grupą i nowymi władzami w Kabulu” – pisze agencja AP.

W zawartym w lutym 2020 roku porozumieniu pokojowym między Talibanem i USA, talibowie zobowiązali się do niewspierania Al-Kaidy i innych terrorystów. Amerykanie natomiast zgodzili się na wycofanie swoich wojsk z Afganistanu. Jednak urzędnicy amerykańscy uważają, że talibowie nadal utrzymują związki z Al-Kaidą – zauważa AP. Dodaje, że odrodzenia się tej ekstremistycznej organizacji obawia się wiele państw, w tym kraje Zatoki Perskiej.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY