Duda otrzyma węgierskie odznaczenie. Padło pytanie o powody

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Andrzej Duda z wizytą na Węgrzech

Andrzej Duda z wizytą na Węgrzech / Fot. PAP/EPA/Lajos Soos

Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą na Węgrzech. Wizyta ma zakończyć się ceremonią odznaczenia polskiego prezydenta Krzyżem Wielkim z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą Węgierskiego Orderu Zasługi.
  • Prezydent Węgier Janos Ader: Polska jest czwartym najważniejszym partnerem gospodarczym dla Węgier, wartość obrotów towarów to 10 mld euro.
  • Ader rozmawiał z Dudą m.in. na temat migracji i kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.
  • W polskim prezydencie widzi kogoś oddanego demokracji i suwerenności narodowej.
  • Zobacz także: Prezydent o Via Carpatia: “Przyniesie epokowe zmiany”

Andrzej Duda, wraz z żoną Agatą Kornhauser-Dudą pojawili się z wizytą na Węgrzech w czwartek 9 września. Prezydent Polski potkał się z prezydentem Janosem Aderem i premierem Viktorem Orbanem. Pod koniec wizyty Duda otrzyma znaczące węgierskie odznaczenie.

Podczas konferencji prasowej Ader powiedział, że rozmawiał z głową polskiego państwa na temat ekonomii, rozwoju infrastruktury i kwestii migracji. Dodał, że rozmawiał z Dudą również na temat migracji i kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.

Duda podziękował prezydentowi Węgier za „deklarację podzielenia się przez stronę węgierską doświadczeniami sprzed kilku lat, kiedy na granicę węgierską była ogromna presja migracyjna”.

– Węgierska straż graniczna sobie wtedy z tym problemem poradziła, nasi funkcjonariusze też wtedy wspierali stronę węgierską

– zaznaczył.

Duda otrzyma węgierskie odznaczenie

Wprost.pl podaje, że podczas konferencji prasowej padło również pytanie o powody wręczania Andrzejowi Dudzie ważnego węgierskiego odznaczenia. Chodzi o Krzyż Wielki z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą Węgierskiego Orderu Zasługi. Jest to drugie pod względem rangi odznaczenie państwowe w tym kraju.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Na pytanie dziennikarza, dlaczego Dudzie przypadnie ten zaszczyt, prezydent Węgier wymienił kilka powodów. Jako jeden z nich wskazał na „duże oddanie prezydenta Dudy sprawom węgierskim”. Ader przypomniał także, że Duda był pomysłodawcą inicjatywy Trójmorza.

– Od 2015 roku miałem okazję zapoznawać się z opiniami Andrzeja Dudy, widziałem jak oddany jest przyjaźni polsko-węgierskiej

– powiedział.

Dodał, że poznał w nim kogoś oddanego demokracji i suwerenności narodowej.

Andrzej Duda miał zostać odznaczony podczas obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej planowanych na marzec 2020 r. w Budapeszcie. Jednak w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na Węgrzech z uwagi na pandemię koronawirusa, uroczyste obchody oraz ceremonia wręczenia zostały odwołane.

wprost.pl, onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY