Pracodawca będzie mógł sprawdzić czy pracownik jest zaszczepiony

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szczepionka na koronawirusa

Szczepionka na koronawirusa / Fot. PAP/EPA/Abir Sultan. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w RMF FM, że „raczej nie dojdzie do sytuacji, w której pracodawcy będą mogli wysyłać niezaszczepionych przeciwko Covid-19 pracowników na bezpłatne urlopy”. Pracodawca będzie mógł jednak sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony.
  • Pracodawca mógłby również sprawdzić, czy zaszczepiony jest kandydat na określone stanowisko. 
  • Jak podaje „Rynek Zdrowia”, okazuje się, że firmy będą mogły uniknąć potencjalnego lockdownu, jeśli zdecydują się obsługiwać wyłącznie osoby zaszczepione.
  • Aby móc zweryfikować, czy dana osoba jest zaszczepiona, czy też nie, możliwe byłoby stosowanie m.in. aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-zdrowia.
  • Zobacz także: Antyszczepionkowcy mieli rację? Naukowcy zbadali skuteczność szczepionek

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu w dniach 15-17 września będą przedstawione projekty legislacyjne dotyczące weryfikacji zaszczepienia pracowników.

Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony

W ubiegłym tygodniu o pracach nad projektem mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Przekazał on wtedy, że pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony. Na tej podstawie będzie on miał prawo podjąć ewentualną decyzję o przesunięciu go do innych obowiązków. Pracownik, aby potwierdzić swoje szczepienie, będzie musiał okazać pracodawcy certyfikat covidowy. Co więcej – pracodawca mógłby również sprawdzić, czy zaszczepiony jest kandydat na określone stanowisko. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Kwestią otwartą pozostawało wysyłanie niezaszczepionego pracownika na bezpłatny urlop. Miał to być bat na tych, którzy odmawiają szczepień przeciwko Covid-19, informuje RMF24.pl.

– Zaproponowane rozwiązanie jest dyskryminujące z punktu widzenia prawa pracy

– powiedział cytowany przez portal Business Insider przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski.

Tłumaczył on, że „jeśli mamy 18 mln zaszczepionych osób, to około 10 mln dorosłych jest wciąż niezaszczepionych. Zastanawiam się, jak rządzący wyobrażają sobie niedopuszczenie takiej grupy do pracy. Przecież to oznaczałoby kolejny krach dla gospodarki”.

O wysyłanie niezaszczepionych pracowników na bezpłatne urlopy został zapytany wiceminister Waldemar Kraska.

– Raczej nie dojdzie do sytuacji, w której pracodawcy będą mogli wysyłać niezaszczepionych przeciwko Covid- 19 pracowników na bezpłatne urlopy

– powiedział w RMF FM Waldemar Kraska.

Polityk przyznał, że projekt jest konsultowany w wielu ministerstwach, te zaś zgłosiły swoje poprawki, a także zastrzeżenia.

rmf24.pl, bezprawnik.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY