Antyszczepionkowcy mieli rację? Naukowcy zbadali skuteczność szczepionek

Dodano   10
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pexels

W porównaniu z oryginalnym szczepem wirusa, który pojawił się w chińskim Wuhan, wariant Delta okazał się sześciokrotnie mniej wrażliwy na przeciwciała neutralizujące osób, które wyleczyły się z COVID-19 i ośmiokrotnie mniej wrażliwy na przeciwciała produkowane w odpowiedzi na dwie dawki szczepionek Pfizer/BioNTech lub AstraZeneca. Wariant Alfa był 2,3 raza mniej wrażliwy niż oryginalny szczep na przeciwciała wytworzone przez poprzednią infekcję COVID-19 - publikuje doniesienia naukowców czasopismo naukowe Nature..
  • Od początku promocji akcji szczepionkowej na całym świecie przyjęty warunkowo preparat przeciwko COVID-19 zaaplikowano blisko 3,2 miliardom osób.
  • W międzyczasie koronawirus zdążył kilka razy zmutować i naukowcy podjęli się wyzwania zbadania skuteczności szczepionek.
  • Badacze z Indii, Wielkiej Brytanii oraz z innych krajów w warunkach laboratoryjnych doszli do niepokojących wnisków.
  • Wariant Delta swoją większą zakaźnością stawia opór przeciwciałom z oryginalnego wariantu Alfa oraz pochodzącym ze szczepionek.
  • Kolce białka wirusa, zwane spikes, przy wariancie Delta posiadają nieznacznie inną charakterystykę, co utrudnia przeciwciałom neutralizację zagrożenia.
  • Zobacz także: Niedzielski: Szybkie testy na koronawirusa w szkołach są rozważane

Choć na całym świecie przeciwko COVID-19 zaszczepiono ponad 3 miliardy ludzi pierwszą dawką przyjętego warunkowo preparatu, a drugą nieco ponad 2 miliardy, to koronawirus z Wuhan zdążył w tym czasie kilka razy zmutować. Z tego powodu naukowcy żywią obawy, czy wariant Delta i inne będą odporne na szczepionki, czy jednak preparaty skutecznie będą niwelowały skutki zakażenia oraz zmniejszały ryzyko śmierci i ciężkiego przebiegu choroby.

Niepokojące wyniki naukowców. Delta stawia opór

Do interesujących wniosków doszli naukowcy z Indii, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajów, którzy badali, czy szczepionki są skuteczne w walce z nowymi mutacjami. Jak wynika z najnowszych ustaleń, wariant Delta w warunkach laboratoryjnych może bardzo szybko rozpowszechniać się nie tylko dzięki większej zakaźności, ale też dzięki temu, że jest mniej podatny na przeciwciała neutralizujące wytworzone podczas wcześniejszej infekcji lub pod wpływem szczepionki.

Pierwsze doniesienia o wykryciu mutacji SARS-CoV-2 B.1.617.2, nazywanej wariantem Delta, pojawiły się pod koniec 2020 roku w Indiach w stanie Maharashtra (dlatego pierwotnie mówiono o “wariancie indyjskim”). Szybko rozprzestrzenił się on w regionie, dominując nad innymi wariantami, w tym blisko spokrewnionym Kappa (B.1.617.1). Charakterystyczne dla pierwotnej postaci COVID-19 objawy, takie jak kaszel oraz zaburzenia węchu i smaku rzadziej występują w przypadku wariantu Delta – przypomina on raczej ciężkie przeziębienie z gorączką, katarem, bólem głowy i gardła.

Między innymi dlatego naukowcy chcieli sprawdzić, jak różne warianty koronawirusa reagują na neutralizację. W tym celu badacze wykorzystali surowicę krwi pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19 w 2020 roku. Badano przede wszystkim reakcję przeciwciał z oryginalnym szczepem wirusa, zwanego wariantem Alfa i porównywano z wariantem Delta.

W porównaniu z oryginalnym szczepem wirusa, który pojawił się w chińskim Wuhan, wariant Delta okazał się sześciokrotnie mniej wrażliwy na przeciwciała neutralizujące osób, które wyleczyły się z COVID-19 i ośmiokrotnie mniej wrażliwy na przeciwciała produkowane w odpowiedzi na dwie dawki szczepionek Pfizer/BioNTech lub AstraZeneca. Wariant Alfa był 2,3 raza mniej wrażliwy niż oryginalny szczep na przeciwciała wytworzone przez poprzednią infekcję COVID-19.

Analizowano także symulowaną w warunkach laboratoryjnych replikację wirusa w komórkach ludzkich dróg oddechowych. Wariant Delta rozmnażał się w tym środowisku szybciej i wydajniej niż wariant Alfa.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Białko spikes jednak szkodliwe?

Jak wynika z badania, jednym z powodów przewagi wariantu Delta jest to, że białko kolców (spikes) wariantu Delta ma nieco inny kształt, co umożliwia wirusowi skuteczniejszą replikację i wnikanie do komórek.

Naukowcy przeanalizowali również infekcje COVID-19, które wystąpiły u ponad 130 pracowników opieki zdrowotnej w trzech szpitalach w Indiach i Delhi – pomimo zaszczepienia niemal wszystkich z nich dwiema dawkami szczepionki AstraZeneca. W jednym szpitalu 10 proc. personelu zostało zainfekowanych w ciągu czterech tygodni. W innym szpitalu 70 spośród 4000 pracowników rozwinęło infekcje objawowe. Szczepionka AstraZeneca była mniej skuteczna wobec wariantu Delta niż wobec innych wariantów wirusa SARS-CoV-2.

Jak wykazały obserwacje, mediana wieku i czas trwania infekcji były podobne, bez względu na wariant, którym dana osoba została zakażona – w przypadku Delty ryzyko hospitalizacji nie było wyższe niż dla innych wariantów.

Zdaniem autorów publikacji, zarówno dane laboratoryjne, jak i analiza rzeczywistych przypadków rzucają światło na to, jak wariant Delta stał się wariantem przeważającym. Nie można wykluczyć powrotu do reżimu sanitarnego, co postulują już pewne grupy medialne, naukowe czy też politycy, którzy obawiają się powrotu do życia sprzed epidemii COVID-19.

interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY