Pierwszy kraj z oficjalną kryptowalutą! Salwador przeciera szlaki swoim naśladowcom

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Bitcoin prawnym środkiem płatniczym

Bitcoin / Fot. Onov3056 Wikimedia Commons

Dla zwolenników kryptowalut nastał przełomowy dzień w historii istnienia tego środka płatniczego. Prezydent Salwadoru jako gorący zwolennik tego rozwiązania, zatwierdził we wtorek wprowadzenie do oficjalnego obiegu Bitcoin. Salwador jako pierwszy na świecie ustanowił kryptowalutę jako oficjalny środek płatniczy, którymi będzie funkcjonować w obiegu tuż obok amerykańskiego dolara.
  • Salwador stał się pierwszym krajem, który uznał kryptowalutę za oficjalny środek płatniczy
  • Przyjęty w 2001 roku amerykański dolar, będzie musiał dzielić miejsce z Bitcoinem
  • Gorącym zwolennikiem takiego rozwiązania był 40-letni prezydent Nayib Bukele
  • W kolejce ustawiają się kolejne kraje, takie jak Panama, która już uznała Bitcoin za globalny środek płatniczy
  • Zobacz także: Mosbacher kontynuuje swoją misję. Będzie pilnować amerykańskiego interesu w Polsce

We wtorek władze Salwadoru przyjęły jako oficjalną walutę, zyskujący na popularności Bitcoin. To oznacza, że będzie on musiał być honorowany jako środek płatniczy. Przyjęty w 2001 roku amerykański dolar, musi podzielić swój status z kryptowalutą.

Zwolennikiem przyjęcia bitcoina był 40-letni prezydent kraju Nayib Bukele, który argumentował, że dzięki temu Salwadorczycy zaoszczędzą rocznie około 400 mln USD, które – jak szacuje rząd – są wydawane na prowizje od przelewów, a jednocześnie umożliwi to dostęp do usług finansowych osobom niekorzystającym z banków.

Z sondaży wynika, że Salwadorczycy są świadomi płynności kursu bitcoina, który potrafi bardzo stracić na wartości w ciągu jednego dnia. Aby zachęcić sceptyków, Bukele obiecał każdemu obywatelowi, który skorzysta z rządowego portfela cyfrowego, 30 USD w bitcoinach. Kilka godzin później kurs bitcoina spadł o 4 proc.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Kolejne kraje ustawiają się w kolejce?

Portale branżowe tuż po przyjęciu przez Salwador Bitcoina jako oficjalnego środka płatniczego, zaczęły spekulować który kraj zdecyduje się na podobny krok. Najbliżej tego znajduje się obecnie inne państwo z Ameryki Łacińskiej. Panama zastanawia się na oficjalnym przyjęciem tej kryptowaluty.

Na ten moment panamski rząd uznał Bitcoin za globalną walutę, co stanowi według ekspertów pierwszy krok ku przyjęciu go do grona swojej oficjalnej waluty.

Niewątpliwie zyskujące na popularności kryptowaluty stają się mocnymi konkurentami dla tradycyjnych środków płatności. Mogą one jednak zagrażać jednolitemu bezpieczeństwu gospodarczemu stawiając się ponad narodowe waluty, które są istotnym wytrychem przeciwko globalnym finansistom. Czas pokaże w jakim kierunku pójdą inne kraje, a co istotniejsze jak zareagują rządy światowych mocarstw jak Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, czy nawet Indie.

interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY