Nastąpi zmniejszenie dochodów najbogatszej gminy w kraju. Powód? Tak będzie sprawiedliwiej…

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Elektrownia Bełchatów.

Elektrownia Bełchatów. / Fot. Wikimedia Commons/Morgre

Łódzki wojewoda Tobiasz Bocheński wystąpił do ministra spraw wewnętrznych i administracji z wnioskiem o zmianę granic Kleszczowa względem gm. Bełchatów. Sprawa dotyczy terenu zamieszkanego przez 10 osób.
  • Motywem podjęcia tej decyzji jest zdaniem wojewody niewystarczające wypełnianie przez gminę Kleszczów zobowiązań jakie zapadły w 2019 r.
  • Dochód na jednego mieszkańca gminy Kleszczów wynosi 29,8 tys. zł. W gm. Bełchatów to 2,2 tys. zł, a mieście Bełchatów 2,1 tys.
  • Zdaniem wojewody jedna gmina została niewspółmiernie wyróżniona tylko na podstawie podziału administracyjnego.
  • Zobacz także: Mosbacher kontynuuje swoją misję. Będzie pilnować amerykańskiego interesu w Polsce

Ustalenia, jakie zapadły pomiędzy gminami były zawierane ustnie w obecności przedstawicieli rządu. Jednak jak zaznacza Bocheński funkcjonuje to jedynie „na papierze”.

Wówczas rada ministrów nie zdecydowała się na zmianę granic Kleszczowa względem Bełchatowa, ponieważ gm. Kleszczów zobowiązała się do stworzenia mechanizmu dzielenia się dochodami i środkami finansowymi z innymi gminami, które również są poszkodowane przez fakt istnienia kopalni. Niestety, te zobowiązania w takim stopniu, w jakim zostały zawarte, nie zostały wypełnione i nie można powiedzieć, iż od roku 2019 nastąpił sprawiedliwy podział tych środków

– powiedział Tobiasz Bocheński

Jak wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2003 roku, można dokonywać zmian podziału administracyjnego Polski, jeżeli przemawiają za tym – w kontekście gmin – argumenty gospodarcze, kulturowe czy społeczne.

Zdaniem wojewody wszystkie przesłanki w tym przypadku są wypełnione, dlatego, że mieszkańcy gminy i miasta Bełchatów są ściśle społecznie powiązani, bo to głównie oni pracują w elektrowni i kopalni.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Olbrzymie wpływy z podatków

Na terenie gminy zlokalizowane są: Kopalnia Węgla Brunatnego oraz największa w Polsce i Europie elektrownia. Bogactwo tego obszaru to efekt wpłat podatku od nieruchomości i opłaty eksploatacyjnej. Zmiana ma dotyczyć terenu, na którym znajduje się Elektrownia Bełchatów. Z przedstawionych wyliczeń Kleszczów nadal pozostanie bardzo zamożnym obszarem. Tytuł najbogatszej gminy w Polsce nie zostanie utracony. Po zmianie administracyjnej na mieszkańca przypadać będzie ponad 17,6 tys. zł, a w gminie Bełchatów – 8 tys.

Gmina Kleszczów zasadniczo odróżnia się od wszystkich gmin powiatu Bełchatowskiego. Poziom infrastruktury, wyposażenia szkół, wszelkich usług społecznych i dofinansowań jest w niej nieprawdopodobnie wyższy. Kleszczów posiada też oszczędności, ponieważ wpływy były do tej pory tak wysokie, że gmina mogła sobie na to pozwolić

– zaznaczył wojewoda łódzki

Realizacja polityki Klimatycznej UE

Elektrownia Bełchatów wytwarza 20% polskiego prądu. Jest posądzana o największą emisję CO2 w Unii Europejskiej. W ciągu najbliższych 10 lat w związku z wygaszaniem kopalni ma dojść do poważnych przekształceń gospodarczych i społecznych. Będzie to niesamowicie kosztowne. Kolejnym argumentem Bocheńskiego dla zwiększenia dochodów gm. Bełchatów jest wsparcie tych procesów.

Jeżeli wszystko pójdzie pomyślnie, zmiana granic może nastąpić już od 1 stycznia 2022 roku.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY