Talibowie utworzyli nowy rząd tymczasowy. To „hołd dla starej gwardii talibów”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Talibowie w Afganistanie

Talibowie w Afganistanie / Fot. PAP/EPA/STRINGER. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Talibowie ogłosili utworzenie nowego rządu tymczasowego. Ich rzecznik poinformował, kto zajmie kluczowe stanowiska.
  • Premierem zostanie mułła Mohammad Hassan Akhund, jego pierwszym zastępcą mułła Abdul Ghani Baradar. 
  • Agencja AP: Nie ma na razie informacji, by jakiekolwiek funkcje w nowym rządzie miałyby objąć osoby spoza ruchu talibów.
  • W nowym rządzie nie znalazła się żadna kobieta.
  • Zobacz także: Środowiska narodowe nie chcą migrantów ekonomicznych w Lublinie

Talibowie we wtorek 7 września ogłosili, że utworzyli nowy rząd tymczasowy, który teraz będzie sprawował władzę w Afganistanie. Islamscy fundamentaliści deklarują, że będą sprawować władzę w mniej radykalny sposób niż w latach 1996-2001. 

Talibowie utworzyli nowy rząd tymczasowy

– Na czele rządów talibów stanie Mohammad Hassan Akhund, drugą najważniejszą osobą w gabinecie będzie polityczny przywódca talibów mułła Abdul Ghani Baradar 

– ogłosił na konferencji prasowej w Kabulu rzecznik Talibanu Zabihullah Mudżahid.

Akhund, który ma zostać tymczasowym premierem to doświadczony Talibanu. CNN informuje, że przez około 20 lat kierował radą talibskich przywódców. Natomiast Baradar wyznaczony na wicepremiera, to przywódca politycznego skrzydła talibów i jeden ze współzałożycieli ruchu talibów. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Obowiązki ministra spraw wewnętrznych będzie pełnił Siradżuddin Hakkani. Interia.pl informuje, że Hakkani kieruje grupą uznawaną przez USA za organizację terrorystyczną, za pomoc w jego schwytaniu FBI oferuje do 5 mln dolarów.

Ministerstwem obrony w tymczasowym afgańskim rządzie pokieruje mułła Mohammed Jagub, syn założyciela ruchu talibów mułły Omara.

– Ten gabinet to „hołd dla starej gwardii talibów”

– komentuje agencja Associated Press.

Agencja AP przekazała, że nie ma na razie informacji, by jakiekolwiek funkcje w nowym rządzie miałyby objąć osoby spoza ruchu talibów.

W rządzie brak kobiet

W składzie nowego gabinetu nie znalazła się żadna kobieta. Rzecznik talibów przekazał, że kwestia udziału kobiet w rządzie jest nadal rozważana przez najwyższych przywódców talibów. Wcześniej pojawiały się deklaracje o możliwym udziale Afganek w rządzie.

Interia.pl, bankier.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY