Tani lek przeciwko COVID-19? Izraelscy naukowcy udowadniają jego skuteczność

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Iwermektyna zdaniem izraelskich naukowców pomaga w walce z COVID-19

Iwermektyna / fot. Twitter

Izraelscy naukowcy wykazali niezwykłą skuteczność iwermektyny w walce z COVID-19. Założyciel Sheba Medical Center prof. Eli Schwartz podkreślił, że jego wyniki są wciąż potwierdzane przez inne podobne badania. Sam lek stosowany jest przeciwko chorobom wywoływanymi pasożytami, między innymi dlatego amerykańska agencja ds. żywności i leków wstrzymuje się z zatwierdzeniem tej terapii.
  • Izraelscy naukowcy z Sheba Medical Center w Tel Hashomer udowodnili, że iwermektyna może być skuteczna w walce z COVID-19
  • W ciągu 6 dni od rozpoczęcia terapii na grupie ochotników wykazano, że u ponad 70 procent pacjentów otrzymano negatywny wynik testu PCR
  • Według obliczeń profesora Eli Schwartza leczenie tym specyfikiem kosztuje 10 dolarów amerykańskich dziennie
  • Inne podobne badania również wykazały niezwykłą skuteczność w walce z chorobą
  • Zobacz także: Moderna wycofuje 1 mln skażonych szczepionek na COVID-19. Wykryto stal nierdzewną w szczepionce

Izraelscy naukowcy z Sheba Medical Center w Tel Hashomer przeprowadzili ostatnio badania nad lekiem przeciwko koronawirusowi. Takowym specyfikiem bardzo pomocnym w walce z wirusem okazuje się być Ivermectin stosowany do zwalczania pasożytów w krajach trzeciego świata. Leczenie nim kosztuje bardzo niewiele, bo jedynie jednego dolara amerykańskiego dziennie.

Pod przewodnictwem prof. Eli Schwartz założyciela Centrum Medycyny Podróżnej i Chorób Tropikalnych przeprowadzili kontrolowane badanie randomizowane między 15 maja 2020 roku, a końcem stycznia 2021 roku. Oceniono w nim skuteczność usuwania koronawirusa z organizmu człowieka, którego objawy były łagodne lub umiarkowane.

Iwermektyna została zatwierdzona przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków od 1987 roku. W 2015 roku odkrywcom leku przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za leczenie onchocerkozy, choroby wywołanej zakażeniem pasożytniczą glistą.

Przez lata lek był stosowany w innych chorobach, w tym w świerzbie i wszy głowowej. Co więcej, w ciągu ostatniej dekady kilka badań klinicznych zaczęło wykazywać jego działanie przeciwwirusowe na wirusy, od HIV i grypy po Zika i Zachodni Nil. Lek jest również niezwykle ekonomiczny. Badanie opublikowane w recenzowanym American Journal of Therapeutics wykazało, że koszt iwermektyny w przypadku innych terapii w Bangladeszu wynosi około 0,60 do 1,80 dolarów amerykańskich za pięciodniowy kurs. Natomiast według wiedzy prof. Eli Schwartz w Izraelu terapia kosztuje 10 dolarów amerykańskich dziennie.

Badanie Schwartza

W badaniu prof. Schwartza wzięło udział 89 ochotników powyżej 18 roku życia u których wykryto COVID-19 i przebywali w państwowych klinikach. Podzielono ich na dwie grupy: 50 procent z nich otrzymywało iwemektynę, natomiast pozostali otrzymywali placebo, zgodnie z ich wagą. Tabletki podawano im trzy dni z rzędu, na godzinę przed posiłkiem.

Ochotnicy zostali przebadani standardowym testem PCR na obecność koronawirusa. Było ono wykonywane co dwa dni, po 6 dniowej kuracji leczniczej. Maiło ono wykazać w jakim stopniu ochotnik pozostaje zarażony oraz czy liczba komórek wirusowych się zmniejsza.

Aż 72 procent pacjentów leczonych iwermektyną otrzymywało negatywny wynik testu na obecność koronawirusa po 6 dniach kuracji. Natomiast wyłącznie u 50 procent ochotników otrzymujących placebo test wyszedł negatywnie. Ponadto w badaniu izraelscy naukowcy przyjrzeli się żywotności wirusowej. U leczonej testowanym specyfikiem grupie stwierdzono, że wyłącznie 13 procent z nich dalej może zakażać. W grupie placebo ta liczba wzrosła do ponad 50 procent.

Nasze badanie pokazuje przede wszystkim, że iwermektyna ma działanie przeciwwirusowe. To pokazuje również, że istnieje prawie 100 procentowa szansa na to, że dana osoba leczona tym sposobem nie będzie dalej zakażać, w ciągu od 4 do 6 dni od rozpoczęcia kuracji. Dzięki temu prowadzi to do skrócenia izolacji osób zakażonych. Może to mieć ogromny wpływ gospodarczy i społeczny

– podkreślił profesor.

Profesor Schwartz powiedział, że inne podobne badania – choć nie wszystkie przeprowadzono zgodnie z tymi samymi standardami podwójnej ślepej próby i z placebo – również wykazały korzystny wpływ leczenia iwermektyną.

Jak przyznawał, jego badanie nie wykazało, że ten lek jest skuteczny w stosowaniu profilaktycznym, co oznacza, że może zapobiegać chorobom, ani nie wykazało, że zmniejsza szansę hospitalizacji, jednakże inne badania już to potwierdziły.

Przykładem tutaj może być badanie opublikowane na początku bieżącego roku w American Journal of Therapeutics. Podkreślono wówczas, że Front Line COVID-19 Critical Care Alliance, podsumował wyniki 27 badań dotyczących wpływu iwermektyny na zapobieganie i leczenie koronawirusa, stwierdzając, że lek wykazuje silny wpływ na skuteczność terapii przeciwko COVID-19. Raport wykazuje również, że iwermektyna zmniejszyła liczbę zgonów o 75 procent.

jpost.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY