Moderna wycofuje 1 mln skażonych szczepionek na COVID-19. Wykryto stal nierdzewną w szczepionce

covid
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
zdjęcie ilustracyjne

Szczepionka na COVID-19 / fot. RadioSzczecin

W Japonii po śmierci dwóch mężczyzn zawieszono szczepienia na COVID-19. Moderna i Takeda Pharmaceutical Co. wszczęły wewnętrzne śledztwo. Wyniki śledztwa wykazały, że szczepionka Moderny jest skażona stalą nierdzewną. Koncern Moderna wraz ze swoim japońskim partnerem, Takeda Pharmaceutical Co. podejmuje decyzję o wycofaniu skażonej szczepionki z rynku.

W związku z rekordowym wzrostem zakażeń koronawirusem, japoński rząd postanowił przyspieszyć szczepienia na COVID-19. Jednak już po paru dniach zawieszono szczepienia z użyciem 1,63 mln dawek. Po dokładnym przebadaniu partii szczepionek, okazało się, że szczepionki Moderny zawierają cząsteczki stali nierdzewnej.

Pół miliona osób zaszczepionych skażoną szczepionką Moderny

Koncern Moderna oraz jej japoński partner, Takeda Pharmaceutical Co. odpowiedzialny za dystrybucję, podjęli wspólną decyzje o wycofaniu 1 mln zakażonych szczepionek. Jednak jak podały japońskie władze, zakażoną partią szczepionek zostało już zaszczepionych ponad pół miliona ludzi. W sobotę japoński resort zdrowia przekazał, że w kilka dni po przyjęciu drugiej dawki szczepionki, zmarło dwóch mężczyzn, powyżej 30 roku życia. Obaj zostali zaszczepieni szczepionką Moderny z partii, która później została wycofana z rynku.

Cząsteczki stali nierdzewnej nie zagrażają zdrowiu

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że cząsteczki stali nierdzewnej, którą zostały zanieczyszczone szczepionki, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Stal nierdzewna jest rutynowo używana w zastawkach serca, protezach stawów i metalowych szwach. Nie oczekuje się, by podanie dawki preparatu zawierającego te cząsteczki miało zwiększyć ryzyko problemów zdrowotnych – poinformowała japońska firma, Takeda Pharmaceutical Co.

– Liczba nowych infekcji wzrosła w całym kraju do niespotykanego wcześniej poziomu. Tempo tego wzrostu jest o rząd wielkości wyższe

– powiedział minister Yasutoshi Nishimura

Japonia obecnie boryka się z czwartą falą zakażeń koronawirusem SARS-COV-2, do której przyczynił się wariant Delta. Cechuje go wyższa zdolność transmisji, zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu choroby oraz lepsza odporność na szczepionkę.

Czytaj też: Żabki placówkami medycznymi? Tak chcą obejść zakaz handlu w niedzielę

Ponadto minister podkreślił, że wirus szerzy się w miejscach dotąd uznawanych za bezpieczne. Zarejestrowano przypadki zakażeń w miejscach publicznych, takich jak sklepy, salony fryzjerskie i ośrodki szkoleniowe.

Zobacz też: Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią. Prezydent podpisał rozporządzenie

polsatnews.pl, dorzeczy.pl, rp.pl, diag.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY