Morawiecki ostro o TVN! “To nie są wolne media, to są wolne żarty”

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki / Fot. KPRM

Pod koniec sierpnia przewodniczący KRRiT przyznał stacji TVN możliwość nadawania po upływie polskiej koncesji. Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla RMF FM, przyznał, że nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma doprecyzować stan prawny.
  • Amerykański właściciel TVN otrzymał w Holandii koncesje na dalsze nadawanie w Europie
  • Przewodniczący KRRiT wydał wobec takich informacji decyzję, że po 26 września m.in. program TVN24 nadal będzie mógł być emitowany
  • Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma unormować obecny stan prawny
  • Zobacz także: Dziennikarze Onetu robili relację z terenu stanu wyjątkowego. Usłyszeli zarzuty

Kilka dni temu przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Witold Kołodziejski wydał decyzję umożliwiającą dalsze nadawanie m.in. TVN24. Ma to związek z przyznaniem koncesji amerykańskiemu właścicielowi zarejestrowanemu w Holandii. W krajach Beneluxu funkcjonuje jako Discovery Communications Benelux B.V.To oznacza, że wygasające 26 września pozwolenie zostanie automatycznie przedłużone, jeśli kanał zostanie zgłoszony w odpowiednim terminie z wraz z naniesioną opłatą około 100 złotych.

Spółka posiada łącznie 224 koncesje wydane przez holenderski organ regulacyjny (na programy skierowane na rynek holenderski i innych krajów europejskich), w tym 10 polskojęzycznych, innych niż TVN24. Decyzja zapewnia ciągłość nadawania programu „TVN24” również po 26 września 2021 r., niezależnie od wyników toczących się obecnie postępowań. Rejestracja będzie obowiązywać po dokonaniu przez operatorów opłaty za wpis do rejestru w wysokości 113 zł.

-czytamy w komunikacie.

Pytany o tę sprawę Premier Mateusz Morawiecki odpowiedział z lekkim niedowierzaniem dziennikarzowi radia RMF FM, że ta sytuacja jest dosyć zaskakująca.

My chcemy doprecyzować stan prawny. Okazało się, że podmiot spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego może bez przeszkód nabywać akcję polskich mediów i poprzez to wywierać gigantyczny wpływ na rzeczywistość

– powiedział, podkreślając, że nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma tylko określić stan prawny mediów w Polsce.

Media wasze czy inne, będące w rękach podmiotów zagranicznych, to jest jednocześnie element gry tamtych państw wobec nas – zwrócił się szef rządu do prowadzącego audycję Krzysztofa Ziemca.

W dalszej części wywiadu Morawiecki, zauważył, że TVN w ostatnich latach oraz przede wszystkim od początku swojego istnienia mocno atakuje polityków, czy organizacje społeczne określające się jako prawicowe i konserwatywne.

Jeśli chodzi o TVN, gdy patrzę na tę stację, jak gigantyczny hejt ona wywołuje na przykład wobec pana Pawła Kukiza, który jest jednym z najbardziej ideowych polityków, jakich poznałem w ostatnim czasie, jak zachowuje się absolutnie stronniczo, to wydaje mi się, że to nie są wolne media, to są wolne żarty

– skrytykował działalność stacji TVN, Premier Morawiecki.

Dopytywany, czy ustawa zostanie uchwalona, mimo sugestii weta prezydenta, zaznaczył, że o to trzeba dopytać Prezydenta RP, Andrzeja Dudy.

My tylko pokazujemy na daleko idące ryzyko, że skoro w obecnej ustawie nastąpił taki zakup przez podmiot z zagranicy, spoza Unii Europejskiej, to w każdej chwili może nastąpić. Pana medium może być kupione przez medium z jakiegoś kraju arabskiego, chciałby pan?

– dopytywał Morawiecki.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Duda zawetuje lex TVN?

Prezydent Andrzej Duda w niedawnym wywiadzie w TVP Info stwierdził, że ustawa medialna jest bardzo kontrowersyjnym rozwiązaniem, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów.

Z dwóch względów: po pierwsze ze względu na ochronę własności, do której wiadomo jaki stosunek mają Amerykanie, a po drugie, z uwagi na wartość wolności słowa, która generalnie w USA, generalnie w mediach jest dosyć bezwzględna

– powiedział prezydent, sugerując przy tym, że może zawetować lex TVN.

onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY