Kolejna grupa Afgańczyków przyleci do Polski. Dworczyk: “Do Polski trafi dziś ok. 1000 afgańskich obywateli”

Dodano   6  
  Loading
Tłumy ludzi, którzy nadal pozostają w Afganistanie

Tłumy ludzi, którzy nadal pozostają w Afganistanie / PAP/EPA/AKHTER GULFAM

Do Polski trafi dziś kolejna grupa Afgańczyków ewakuowanych przez wojska NATO. To cywile przebywający do tej pory w amerykańskiej bazie lotniczej w Ramstein w Niemczech. Informację podaje RMF FM.
  • W ramach solidarności sojuszniczej do Polski trafi dziś ok. 1000 afgańskich obywateli, którzy po ewakuacji ze swojego kraju, do tej pory przebywali w amerykańskiej bazie lotniczej Ramstein w Niemczech. Informację na antenie RMF FM podał Michał Dworczyk.
  • Ramstein to największa w Europie amerykańska baza lotnicza. Po przejęciu Afganistanu przez talibów to tam przetransportowywano cywilów ewakuowanych z tego kraju. 
  • Łącznie, w trakcie 18-dniowej akcji ewakuacyjnej, wojska USA i koalicji ewakuowały z Kabulu ponad 123 tys. osób, z czego ponad 6 tys. to obywatele USA.
  • Zobacz także: USA: Joe Biden odwiedził żołnierzy rannych w zamachu w Kabulu

Licząca ok. 1000 osób grupa Afgańczyków przyleci dziś do Polski. Informację podał na antenie RMF FM Michał Dworczyk.

“W ramach solidarności sojuszniczej do Polski trafi dziś ok. 1000 afgańskich obywateli, którzy po ewakuacji ze swojego kraju, do tej pory przebywali w amerykańskiej bazie lotniczej Ramstein w Niemczech. U nas będą przebywać do trzech miesięcy” – ujawnił w Porannej rozmowie w RMF FM szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Grupa 1000 Afgańczyków przyleci do Polski

Pierwszy samolot z Niemiec wyląduje w Poznaniu i to w tym mieście, w jednym z hoteli zostaną ulokowani Afgańczycy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Ramstein to największa w Europie amerykańska baza lotnicza. Po przejęciu Afganistanu przez talibów to tam przetransportowywano cywilów z tego kraju. Od 20 sierpnia wylądowało tam około 106 samolotów – głównie C-17, na których pokładzie przyleciały setki Afgańczyków.

Bazę przygotowano na przyjęcie 10 tysięcy osób, jednak bardzo szybko się zapełniła. Joshua Olson, dowódca 86. Skrzydła Transportu Powietrznego i dowódca w bazie lotniczej Ramstein mówił kilka dni temu CNN, że był zmuszony zamknąć część bazy, żeby przybywający uchodźcy nie zostawali na zewnątrz.

Liczba ewakuowanych, przebywających w bazie, była prawie trzykrotnie wyższa niż populacja tej niemieckiej gminy.

W bazie kobiety i dzieci śpią w łóżkach, które ustawione są w ogromnych hangarach, natomiast mężczyźni są rozlokowani w namiotach – w każdym śpi przynajmniej 40 osób. Ciepłe posiłki rozdawane są trzy razy dziennie w izolowanych boksach. Przenośne toalety i myjnie zapewniają tylko najbardziej podstawowe warunki sanitarne.

Wśród ewakuowanych są tysiące nieletnich

Olson relacjonował, że największym problemem jest opieka nad dziećmi. Wśród wszystkich ewakuowanych jest ponad 6 tysięcy nieletnich. Dziesiątki z nich pozostawiono bez rodzicielskiej opieki, a rodziny rozłączono w chaosie ewakuacji na lotnisku w Kabulu.

Łącznie, w trakcie 18-dniowej akcji ewakuacyjnej, wojska USA i koalicji ewakuowały z Kabulu ponad 123 tys. osób, z czego ponad 6 tys. to obywatele USA.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przyznał potem, że w Afganistanie pozostało ponad 100 Amerykanów, którzy wyrazili wolę opuszczenia tego kraju. Jak dodał, władze USA będą nadal pomagać im wydostać się z Afganistanu.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
bobok
Gość
bobok
3 września 2021 12:47

Afganistan wyplu od siebie dziestki tysiecy folksdojczow ktorzy chciel sie dorobic na okupaci przez NATO ich kraju.Dzis Polacy beda ich sponsorowac zapewniajac im “godne ” zycie . Trzymac tych dzikusow z daleka od polskiego spolecznstwa ,najlepiej w Bieszczadach.tam beda sie czuli jak w domu.

Karolina
Gość
Karolina
6 września 2021 15:11
Reply to  bobok

Byle nie w Bieszczadach, często tam bywam 🙂 będzie jak w Niemczech czy w Szwecji, gwałty, zabójstwa, kradzieże, i pobór pieniążków tzw. socjal za darmochę, za to że mamy ten zaszczyt gościć ichże odpłaca się aż to my uciekniemy w Bieszczady w poszukiwaniu spokoju.

Piotr
Gość
Piotr
3 września 2021 17:07

Zostaną na nasz koszt, będzie bombowo. Niestety pis to debile.

andrzej
Gość
andrzej
3 września 2021 18:05

O jakiej solidarności sojuszniczej mówimy. Jeszcze nie przejrzeli na oczy ?
Ciekawe też będzie co z afganami po trzech miesiącach ?
Pojadą do hameryki ?

Perun
Gość
Perun
4 września 2021 00:48

po co nam te ddzikusy w kraju? Zeby za nasze pieniadze pasli brzuchu gwalcili nasze dzieci lub wysadzali sie w przyszlosci w powietrze.Won z tami sojuszem ,.Jutro usa z izaralem bedzie wyludzac kase od nas ?Paszli z tym szmnbem od naszego narodu!!!

Perun
Gość
Perun
4 września 2021 00:50

To my im pomagalismy a oni jedynie chceli sie na tym dorobic i naawet nie chcialo im sie o nic walczyc.Won z tym szambem z Polski!!!1

POLECAMY