UE przeciwna nielegalnej migracji i za wzmocnieniem zarządzania granicami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Obóz dla imigrantów na poligonie w Rudnikach, Litwa

Obóz dla imigrantów na poligonie w Rudnikach, Litwa / Fot. PAP/EPA/Toms Kalnins. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

We wtorek w Brukseli miało miejsce nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych państw członkowskich UE dotyczące sytuacji w Afganistanie i migrantów. Na wniosek Polski, w przyjętym wspólnie oświadczeniu, zostały uregulowane kwestie instrumentalizacji nielegalnej migracji do celów politycznych i zagrożeń hybrydowych.
  • – Uznajemy, że zagrożeniem hybrydowym jest właśnie instrumentalne wykorzystywanie procesów migracyjnych, wywieranie nacisku na państwa wspólnoty – powiedział wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.
  • Kraje członkowskie UE uzgodniły zwiększenie pomocy dla Afgańczyków.
  • Według unijnej komisarz do spraw wewnętrznych, Ylvy Johansson, UE powinna przyjąć osoby szczególnie narażone na ataki Talibów.
  • Zobacz także: Wielka Brytania negocjuje z Talibami ws. ewakuacji z Afganistanu

Przyjęty wniosek Polski ws. nielegalnej migracji

Na wtorkowym spotkaniu w Brukseli, ministrowie spraw wewnętrznych krajów członkowskich UE przyjęli oświadczenie odnośnie kwestii kryzysu w Afganistanie. W dokumencie pojawiły się także zapisy dotyczące instrumentalizacji nielegalnej migracji do celów politycznych i zagrożeń hybrydowych, przyjęte na wniosek Polski.

Uznajemy, że zagrożeniem hybrydowym jest właśnie instrumentalne wykorzystywanie procesów migracyjnych, wywieranie nacisku na państwa wspólnoty. Nasza uwaga spotkała się z szerokim zainteresowaniem państw członkowskich. (…) To, co chcieliśmy uzyskać, zostało wpisane do oświadczenia.

Powiedział wiceminister Bartosz Grodecki

Unia Europejska przeciwna nielegalnej migracji

Opierając się na zdobytych doświadczeniach, UE i jej państwa członkowskie są zdecydowane działać wspólnie, aby zapobiec nawrotowi niekontrolowanych nielegalnych ruchów migracyjnych na dużą skalę, z jakimi zmagano się w przeszłości, poprzez przygotowanie skoordynowanej i uporządkowanej reakcji. Należy unikać zachęt do nielegalnej migracji – czytamy w oświadczeniu.

Kraje członkowskie uzgodniły zwiększenie pomocy dla Afgańczyków. Tym niemniej nie doszły do wspólnego porozumienia ws. współpracy, a także wspólnej polityki odnośnie przyjmowania osób ubiegających się o azyl. Głos w sprawie zabrała również Ylva Johansson. Unijna komisarz uważa, że UE powinna przyjąć afgańskie kobiety, dzieci, sędziów, dziennikarzy i działaczy na rzecz praw człowieka, ze względu na największe zagrożenie ze strony Talibów. Jednocześnie podkreśliła, że trzeba zrobić wszystko, by nie dopuścić do ponowienia kryzysu z 2015 roku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

kresy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY