Wielka Brytania negocjuje z talibami ws. ewakuacji z Afganistanu

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Lotnisko w Kabulu

Lotnisko w Kabulu / PAP/EPA/STRINGER

Brytyjski rząd informuje, że Wielka Brytania prowadzi rozmowy z talibami, aby zapewnić pozostałym w Afganistanie Brytyjczykom oraz byłym afgańskim współpracownikom możliwość bezpiecznego powrotu do kraju.

Wielka Brytania negocjuje z talibami ws. ewakuacji z Afganistanu. Rozmowy odbywają się w stolicy Kataru, Dausze.

“Specjalny przedstawiciel premiera do spraw transformacji w Afganistanie Simon Gass udał się do Dauhy i spotyka się z wyższymi rangą przedstawicielami Talibanu, aby podkreślić znaczenie bezpiecznego wyjazdu z Afganistanu obywateli brytyjskich, a także tych Afgańczyków, którzy pracowali z nami w ciągu ostatnich 20 lat” – poinformował rzecznik brytyjskiego rządu.

Wielka Brytania negocjuje z talibami

Brytyjski premier Boris Johnson kilkakrotnie w ostatnich dniach podkreślał, że umożliwienie przez talibów wyjazdu obywatelom innych państw i uprawnionych do ewakuacji Afgańczyków jest warunkiem wstępnym jakichkolwiek rozmów o uznaniu ich rządu.

Minister spraw zagranicznych Dominic Raab powiedział stacji Sky News, że liczba brytyjskich obywateli, którzy nie zostali ewakuowani w ramach zakończonej w sobotę operacji, wynosi „mniej niż kilkaset”. Przyznał on, że będzie „wyzwaniem” dla pozostających w Afganistanie Brytyjczyków, aby przedostali się do kraju.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Raab powiedział, że nie jest jasne, kiedy lotnisko w Kabulu będzie znowu działać i doradził tym, którzy nadal chcą opuścić Afganistan, aby znaleźli drogę do Wielkiej Brytanii przez sąsiednie kraje.

Minister obrony Ben Wallace powiedział posłom, że w Afganistanie nadal jest 150-250 osób kwalifikujących się do relokacji plus ich rodziny.

Jak informowano w sobotę, gdy zakończyła się prowadzona przez brytyjskie wojska operacja ewakuacyjna, w trakcie dwóch tygodni jej trwania wywieziono z Afganistanu ponad 15 tys. osób, w tym około 5 tys. obywateli brytyjskich, ponad 8 tys. uprawnionych Afgańczyków i pewną liczbę obywateli innych państw.

Raab powiedział, że od kwietnia łącznie z Afganistanu wydostało się ponad 17 tys. Brytyjczyków, afgańskich współpracowników sił brytyjskich i innych osób uznanych za szczególnie narażone na niebezpieczeństwo ze strony talibów.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY