Stan wyjątkowy na granicy. Jakie ograniczenia wprowadzono?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Konferencja Mariusza Kamińskiego

Konferencja ministra Mariusza Kamińskiego / Fot. PAP/Tomasz Gzell

Prezydent poparł wprowadzenie stanu wyjątkowego na pograniczu polsko-białoruskim postulowane przez rząd. W związku z tym na terenie objętym stanem wyjątkowym zostaną wprowadzone ograniczania.
  • Wiceszef MSWiA: Na obszarze objętym stanem wyjątkowym zostanie wprowadzony od północy z czwartku na piątek zakaz przebywania wszystkich osób poza mieszkańcami.
  • Nie będzie można organizować również m.in. imprez masowych.
  • Osoby, które ukończyły 18 lat przebywające w miejscach publicznych będą miały obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego.
  • Zobacz także: Jest decyzja prezydenta ws. wprowadzenia stanu wyjątkowego

Stan wyjątkowy ma zostać wprowadzony na okres 30 dni w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli na części województw podlaskiego i lubelskiego. Obejmie 183 miejscowości bezpośrednio przylegające do granicy.

– Działamy w sposób proporcjonalny i adekwatny do sytuacji. Stanowczy tam, gdzie trzeba. Środki, po które się zwróciliśmy do prezydenta i które będą wynikały z rozporządzenia, są przemyślane i skutecznie doprowadzą do ustabilizowania sytuacji na całej granicy z Białorusią

– powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Jakie ograniczenia wprowadzono?

Na terenie objętym stanem wyjątkowym wprowadzono różne ograniczania. Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik wyjaśnił, że „zostanie wprowadzony od północy z czwartku na piątek zakaz przebywania wszystkich osób poza mieszkańcami”. Wprowadzony będzie też zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów granicznych oraz osób je strzegących.

Dodatkowo zawieszone będzie prawo do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń. Nie będzie można organizować również imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Osoby, które ukończyły 18 lat przebywające w miejscach publicznych będą miały obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość. Natomiast w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej.

Wprowadzony zostanie też zakaz noszenia przy sobie broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni. Zostanie też ograniczony dostęp do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy.

– Rząd pracuje nad tym, by udzielić pomocy ok. 260 podmiotom gospodarczym, działającym na obszarze stanu wyjątkowego, które mogą utracić dochody

– powiedział Wąsik.

onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY