Nowy wariant C.1.2 koronawirusa. Szybciej się mutuje i może być odporny na szczepionki

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Test na obecność koronawirusa.

Test na obecność koronawirusa. / Fot. Pixabay

Media straszą społeczeństwo nowym wariantem koronawirusa. W Republice Południowej Afryki zidentyfikowano C.1.2, który jest „supermutantem”. Może wymykać się szczepionkom.
  • C.1.2. łączy sporo podobieństw z mutacją Beta i Delta, jednak kryje w sobie także dodatkowe mutacje, których wcześniej nie udało się zidentyfikować.
  • Po raz pierwszy świat usłyszał o nim w maju 2021.
  • Na początku tylko w RPA wykrywano go w 0,2 proc. próbek, po 2 miesiącach już w 2 proc.
  • Zobacz także: 16-latek miał atak serca po przyjęciu szczepionki. Wysokie odszkodowanie

Do najbardziej rozpowszechnionych groźnych „wersji” koronawirusa należą warianty Alfa, Beta i Delta. Wkrótce ma jednak dołączyć do nich kolejna, nienazwana jeszcze grecką literą nowa odmiana C.1.2.

Nowy wariant C.1.2 jest „supermutantem”

Wariant C.1.2 pochodzi z RPA tak, jak wcześniejsza Beta. Naukowcy ostrzegają jednak, że mutuje się jednak szybciej niż wszystkie poprzednie warianty, jakie poznano do tej pory. Na dodatek w ponad połowie składa się z dotychczas rozpoznanych mutacji i kumuluje w sobie ich działanie. Przez to może być trudniejszy do okiełznania.

– Nowy wariant C.1.2 w porównaniu z innymi odmianami SARS-CoV-2 „supermutant” wyróżnia się zwiększoną zaraźliwością i odpornością na stosowane szczepionki

– podaje Dziennik Zachodni.

Wariant C.1.2 wykryto w maju 2021 – wówczas funkcjonował pod nazwą C.1. Dominował on wówczas w RPA, które zmagało się z kolejną falą pandemii. Następca tego wariantu znacząco się od niego różnił, dlatego do jego opisu zaczęto używać określenia C.1.2.

Według epidemiologa z Harvardu doktora Erica Feigla-Dinga C.1.2. mutuje nawet 2 razy szybciej niż wcześniej znane warianty. Do tej pory wariant C.1.2 stał się obecny m.in. w Kongo, na Mauritiusie, Nowej Zelandii, w Chinach, a także kilku europejskich krajach – Portugalii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Eksperci oprócz profilaktycznych szczepień zalecają oczywiście, by nadal nosić maseczki i zwracać uwagę na przestrzeganie zasad higieny.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

zdrowie.wprost.pl, tarnogorski.info

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY