Teksas. Weszła w życie ustawa, która zakazuje aborcji po szóstym tygodniu ciąży

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Teksasu

Flaga Teksasu / Fot. Pixabay

W Teksasie w życie weszła ustawa, która zakazuje aborcji po szóstym tygodniu ciąży. Nowy przepis zakazuje wykonywania aborcji, jeśli u dziecka zostanie wykryte bicie serca.
  • Według nowych przepisów w tym stanie wykonanie aborcji będzie niedozwolone, jeśli u dziecka zostanie wykryte bicie serca.
  • Fakt wejścia w życie ustawy może zwiastować koniec dotychczasowego kształtu prawa aborcyjnego w całych Stanach Zjednoczonych.
  • Ustawę poparł gubernator Teksasu Greg Abbott. W Teksasie pracujemy nad tym, aby ratować te życia”.
  • Zobacz także: Gwiazdor sportu miał molestować 11-letnią córkę. Juan Encarnacion trafił do aresztu

Z początkiem września w Teksasie weszła w życie ustawa zakazująca aborcji po wykryciu bicia serca dziecka, tj. około 6. tygodnia ciąży. To pierwsze tak daleko idące ograniczenie aborcji w USA, które weszło w życie. Ustawa może zwiastować przełom w dotychczasowym prawie dotyczącym aborcji w całym kraju.

Teksańska ustawa została przyjęta w maju. Jest jedną z kilku podobnych uchwalonych przez władze stanów, jednak wszystkie pozostałe były dotąd blokowane przez sądy, nim zaczęły obowiązywać. Tym razem, mimo wniosku o zastosowanie środka tymczasowego, Sąd Najwyższy USA nie podjął dotychczas żadnej decyzji, w efekcie pozwalając na wejście w życie ustawy, która zakazuje aborcji po szóstym tygodniu ciąży.

Ustawa zakazuje aborcji po szóstym tygodniu ciąży

Nowy przepis zakazuje wykonywania aborcji, jeśli u dziecka zostanie wykryte bicie serca. Zwykle dzieje się to już w 6. tygodniu ciąży. Wtedy też wiele kobiet jest jeszcze nieświadomych, że jest w ciąży. Wyjątkiem od zakazu są przypadki zagrażające życiu matki lub kiedy aborcja może zapobiec „poważnemu ryzyku znaczącego i nieodwracalnego upośledzenia ważnej funkcji cielesnej” kobiety.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Fakt wejścia w życie ustawy może zwiastować koniec dotychczasowego kształtu prawa aborcyjnego w całych Stanach Zjednoczonych. Teksańska ustawa jest bowiem sprzeczna z dotychczas obowiązującymi precedensami wyznaczonymi w 1973 r. i 1992 r. przez wyroki Sądu Najwyższego w sprawach Roe kontra Wade i Casey kontra Planned Parenthood. Wyroki te w praktyce zakazały ograniczania prawa do aborcji przed osiągnięciem przez dziecko zdolności do samodzielnego przeżycia, tj. przed 20.-22. tygodniem ciąży.

Ustawę poparł gubernator

Sam gubernator Teksasu Greg Abbott podpisał ustawę, która zakazuje aborcji po szóstym tygodniu ciąży. Zaznaczył, że „w Teksasie pracujemy nad tym, aby ratować te życia”.

– Nasz Stwórca dał nam prawo do życia, a mimo to miliony dzieci każdego roku tracą je z powodu aborcji

– powiedział Abbott.

polsatnews.pl, onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY