Rusza budowa elektrowni jądrowej. Za projektem stoją dwaj polscy biznesmeni

Dodano   4
  LoadingDodaj do ulubionych!
Tradycyjna elektrownia jądrowa

Tradycyjna elektrownia jądrowa / Fot. Pixabay

We wtorek przez Zygmunta Solorza oraz Michała Sołowowa została podpisana umowa na budowę elektrowni jądrowej w Piątnowie. Ma ona pracować w oparciu o technologię tak zwanych małych reaktorów modułowych (SMR).
  • ZE PAK zakłada inwestycję w 4 do 6 reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy.
  • Budowa elektrowni jądrowych ma umożliwić spółce odejście od węgla.
  • Solorz: Inwestycja w atom to gigantyczna szansa dla Polski, jej mieszkańców i firm na dostęp do czystej i taniej energii.
  • Zobacz także: GUS: Kolejny wzrost inflacji w Polsce

Zygmunt Solorz i Michał Sołowow, dwaj najwięksi polscy prywatni przedsiębiorcy, rozpoczynają wspólny projekt, którego celem jest zbudowanie w Pątnowie elektrowni jądrowej, na bazie aktywów ZE PAK.

Elektrownia jądrowa będzie pracowała w oparciu o najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze amerykańskie technologie tzw. małych reaktorów modułowych (SMR). Według planów w Pątnowie ma powstać od 4 do 6 reaktorów. Każdy z nich ma mieć moc 300 MW.

– Potrzebujemy taniej i czystej energii, aby móc rozwijać się jako Państwo i społeczeństwo. Atom jest czystym i ekologicznym źródłem energii i projekt ten połączył nas z Michałem. Wspólny cel, czyli czysta i konkurencyjna Polska, jest wart podjęcia wyzwania i jestem przekonany, że razem możemy go zrealizować

– powiedział Zygmunt Solorz.

– Inwestycja w atom to gigantyczna szansa dla Polski, jej mieszkańców i firm na dostęp do czystej i taniej energii. Polska potrzebuje różnorodnych, ekologicznych źródeł prądu i ciepła, zarówno dla wszystkich odbiorców indywidualnych, jak i dla firm

– dodał Zygmunt Solorz.

Budowa elektrowni jądrowej

Prezes Zarządu ZE PAK Piotr Woźny zaznaczył, że Pątnów jest lokalizacją wskazaną w rządowym Programie polskiej energetyki jądrowej. Zaznaczył, że SMR nie zastąpią dużej energetyki państwowej, ale mogą stanowić jej doskonałe uzupełnienie. Budowa elektrowni jądrowych ma umożliwić spółce odejście od węgla.

– (…) w niedługim czasie mogą pomóc zniwelować brak dostępnych mocy w systemie energetycznym, wynikający z odstawiania kolejnych bloków węglowych i zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną

– powiedział.

Podmiotami zaangażowanymi w budowę elektrowni będą: ZE PAK należący do Zygmunta Solorza, austriacka spółka MS Innovation Impulse GMBH, Synthos, którego właścicielem jest Michał Sołowow, Argumenol Investment Company Limited. Dostawcą technologii będzie GE Hitachi.

polsatnews.pl, dorzeczy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY