GUS: Kolejny wzrost inflacji w Polsce

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zakupy

Zakupy / Fot. Piabay

Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły o 5,4 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem – o 0,2 proc.

Ekonomiści wskazali kolejny wzrost inflacji w Polsce. Specjaliści w tej dziedzinie oszacowali, że ceny towarów i usług w sierpniu wzrosły rdr o 5,2 proc., a mdm wzrosły o 0,1 proc.

Wzrost inflacji w Polsce

GUS przedstawił też wybrane składniki wskaźnika inflacji za sierpień i lipiec. Ceny za żywność i napoje bezalkoholowe wzrosły w sierpniu o 3,9 proc. rdr i spadły o 0,3 proc. mdm; w lipcu – wzrosły o 3,1 proc. rdr i spadły o 0,4 proc. mdm.
B Ceny za nośniki energii wzrosły w sierpniu o 6,1 proc. rdr i o 0,8 proc. mdm; w lipcu zaś o 5,3 proc. rdr i 0,1 mdm. Ceny paliw do prywatnych środków transportu w sierpniu wzrosły o 28 proc. rdr i o 1,8 mdm, a w lipcu – o 30 proc. rdr i o 4,4 proc. mdm.

„Konsekwencją szybkiego tempa wzrostu jest podwyższona inflacja. Według wstępnego szacunku CPI wzrósł w sierpniu do 5,4 proc. Kolejny miesiąc z rzędu przyśpieszył wzrost cen żywności oraz inflacji bazowej – dynamika w obu grupach jest zbliżona do 4 proc. Dodatkowe 0,1 pkt dołożyła również podwyżka cen gazu. Kolejne miesiące przyniosą małe zmiany CPI. Spadek nastąpi prawdopodobnie dopiero w zimę” – wskazano w komentarzu PIE.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 3 proc. w sierpniu rdr, po wzroście 2,2 proc. w lipcu – podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w I wyliczeniu. Na rynku szacowano wzrost o 2,7 proc. To najwyższy poziom tego wskaźnika od 2011 r.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

CPI bazowy rdr wzrósł w VIII o 1,6 proc., po wzroście w VII o 0,7 proc. Tu szacowano wzrost o 1,5 proc. Mdm CPI wzrósł o 0,4 proc. wobec szacunków 0,2 proc., po -0,1 proc. miesiąc wcześniej.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY