PSL, Porozumienie i koło Polskie Sprawy podpisali wspólną deklarację. Chodzi o samorządy

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rzecznik Praw Obywatelskich

Władysław Kosiniak-Kamysz / Fot. Radosław Czarnecki/ Wikimedia Commons

PSL, Porozumienie i koło poselskie Polskie Sprawy podpisali we wtorek wspólną deklarację w sprawach samorządowych. – Samorząd dzisiaj jest zagrożony – powiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, uzasadniając deklarację.
  • Kosiniak-Kamysz: Samorząd jest jedną z podstawowych wartości i dorobku III Rzeczpospolitej – ostatnich trzydziestu lat. Dzisiaj jest zagrożony.
  • Zdaniem Jarosława Gowina reforma samorządowa to ta, która po 1989 roku sprawdziła się najlepiej. 
  • Gowin: Władza jest najskuteczniej sprawowana tam, gdzie jest najbliżej obywateli, czyli w samorządach.
  • Zobacz także: Jest szansa na reparacje od Niemiec? “To jest kwestia decyzji politycznej”

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Porozumienia Jarosław Gowin oraz przewodnicząca koła Polskie Sprawy Agnieszka Ścigaj wystąpili na konferencji prasowej w Sejmie. Tematem była deklaracja dotycząca wzmocnienia roli samorządów. Zawiera ona propozycje dotyczące edukacji, podatków, ochrony zdrowia i polityki społecznej.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że deklaracja może być punktem wyjścia do rozmów z tymi, którzy domagali się ostatnio, by ustalić, co jest najważniejsze na pierwsze 100 dni rządów po odzyskaniu władzy przez opozycję.

– Jedną z pierwszych rzeczy, które trzeba zrobić w te 100 dni, to decentralizacja państwa i wzmocnienie samorządów. O tym jest ta deklaracja i to ona jest nadzieją na lepsze jutro

– podkreślił Kosiniak-Kamysz.

„Władza jest najskuteczniej sprawowana w samorządach”

Jarosław Gowin zaznaczył, że władza jest najskuteczniej sprawowana tam, gdzie jest najbliżej obywateli, czyli w samorządach.

– Intencją naszych środowisk politycznych jest konsekwentne wzmacnianie kompetencji samorządów, ale też zapewnienie im faktycznej niezależności opartej o nowy system finansowania samorządów

– dodał.

Gowin wskazywał, że proponują podniesienie udziału samorządów w podatkach PIT, CIT oraz w VAT. Dodał, że „inwestycje samorządów i prężność finansowa samorządów to jeden z warunków, jedna z dźwigni szybszego wychodzenia z pandemii”.

– Samorządy to nie budynki, wójtowie, burmistrzowie. Samorządy to my. Pieniądze zabrane samorządom, to pieniądze zabrane nam. Nie można z Warszawy decydować, gdzie wybudujemy salę gimnastyczną. W Warszawie pieniądze łatwo się rozpływają. Powinny one pozostać w samorządach

– wyjaśniała Agnieszka Ścigaj, cytowana przez Onet.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

gazetaprawna.pl, onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY