Jest szansa na reparacje od Niemiec? “To jest kwestia decyzji politycznej”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Arkadiusz Mularczyk

Arkadiusz Mularczyk / Fot. You Tube/ Sądeczanin TV

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk mówił w TVP Info, że nie brakuje woli politycznej, by domagać się reparacji od Niemiec.
  • Poseł Arkadiusz Mularczyk podkreślił, że morderstwa i grabieże wojenne z czasów wojny nadal wpływają na jakość życia i zamożność Polaków.
  • Mularczyk przypomniał, że zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i premier Mateusz Morawiecki podnieśli kwestię reparacji w oficjalnych rozmowach z Niemcami, ale Berlin utrzymuje, że została ona uregulowana.
  • Polityk PiS ocenił w raporcie, że straty wojenne Polski przekroczyły 850 mld dolarów.
  • Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Adam Niedzielski wskazał wyraźny wzrost zakażeń

Poseł Arkadiusz Mularczyk podkreślił, że morderstwa i grabieże wojenne z czasów wojny nadal wpływają na naszą jakość życia i zamożność. Zdaniem polityka, jest szansa, aby uzyskać reparacje wojenne od Niemiec. Podkreślał, że jest wola polityczna do podjęcia rozmów o reparacjach.

“Miliony zamordowanych osób, rabunek, ludobójstwo, zbrodnie wojenne, praca przymusowa, wywózki, wysiedlenia, to są rzeczy, które przetrąciły Polsce kręgosłup. Takiego kraju, jaki był przed wojną, już nie ma” – mówił polityk.

Jak dodał, dzisiaj bardzo ważnym elementem edukacyjnym dla Niemców, Europy i świata „będzie w przyszłości podniesienie tego tematu w relacjach międzyrządowych, bo Polska jest gotowa do podjęcia tego tematu”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Reparacje wojenne od Niemiec kwestią decyzji politycznej?

“To jest kwestia decyzji politycznej, w jakim czasie ten temat podnieść na arenie międzynarodowej z Niemcami” – zaznaczył.

Mularczyk przypomniał, że zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i premier Mateusz Morawiecki podnieśli kwestię reparacji w oficjalnych rozmowach z Niemcami. Berlin utrzymuje jednak, że tą kwestię już uregulowano. Poseł PiS dodał, że temat jest wizerunkowo niewygodny dla Niemców, którzy starają się odcinać od nazistowskiej przeszłości.

“Każda informacja o potencjalnych reparacjach i kwotach przebijała się we wszystkich mediach światowych. Od Europy po Azję i Afrykę o tym wszędzie pisano i mówiono. Jestem przekonany, że kiedy temat będzie poniesiony w relacjach międzyrządowych na poważnie, bo teraz mamy pewną dyskusję, to Niemcy będą skłonni do pewnych rozmów, tym bardziej, że są w stanie uregulować pewne świadczenia Namibii za zbrodnie kolonialne popełnione przez Niemców na początku XX wieku” – podkreślał.

Poseł dodał, że niektóre siły polityczne w Niemczech, m.in. Zieloni, są skłonne dyskutować o reparacjach. Polityk PiS ocenił w raporcie, że straty wojenne Polski przekroczyły 850 mld dolarów.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY