Organizator Forum Ekonomicznego ostrzega: “Rządy europejskie nie mogą wiecznie się zadłużać”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Canva

Jeden z organizatorów Forum Ekonomicznego w Karpaczu, Zygmunt Berdychowski ostrzegał europejskie rządy przed ciągłym zadłużaniem. Opowiedział również o przygotowaniach do tegorocznej edycji spotkania ekonomicznego, które będzie dyskutowała nad przyszłym przywodztwem w Europie.
  • W przyszłym tygodniu tj. 7-9 września w Karpaczu odbędzie się XXX edycja Forum Ekonomicznego, który przyciąga oczy całego świata
  • Pomysłodawca oraz jeden z organizatorów wydarzenia, Zygmunt Berdychowski wspominał, że epidemia koronawirusa pokrzyżowała w ubiegłym roku ekspansyjne plany corocznej imprezy
  • W wywiadzie dla portalu money.pl udzielił odpowiedzi na kilka ważnych zagadnień, jak Fundusz Odbudowy nowy plan unijnej redukcji emisji gazów cieplarnianych
  • Przestrzegał on także rządy europejskie przed nadmiernym zadłużaniem się, które może uderzyć w przyszłe pokolenia
  • Zobacz także: Balcerowicz TOTALNIE odleciał! “Zróbcie internetowy pręgierz, tak jest o wiele łatwiej” [+WIDEO]

Portal money.pl przeprowadził rozmowę z organizatorem corocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu, Zygmuntem Berdychowskim. W ubiegłym roku frekwencja zaproszonych gości nie była dla organizatorów zadawalająca, jednakże wpływ na taki stan rzeczy miała rzecz jasna epidemia koronawirusa. W tym roku sama rejestracja wydarzenia oraz liczba zaproszonych gości dorównuje rekordowemu pod tym względem 2019 rok.

To jasno wskazuje na to, jak goście potrzebują okazji, by się ze sobą spotkać, by ze sobą porozmawiać. Staramy się jednak przy każdej okazji zapewnić naszych gości, że organizowane przez nas wydarzenie będzie bezpieczne. Pytamy o szczepienia, sugerujemy możliwości przeprowadzenia badań na miejscu, będzie oczywiście dezynfekcja, odstępy, maseczki

– zauważył organizator Forum Ekonomicznego w Karpaczu, podkreślając, że na miejscu będzie dokonywany przegląd historii szczepień każdego uczestnika.

Dziennikarz Mateusz Madejski przypomniał hasło tegorocznego zgromadzenia ekonomicznego w Karpaczu, które brzmi “Europa w poszukiwaniu przywódctwa”. Warto zaznaczyć, że za w najbliższym miesiącu u naszych zachodnich sąsiadów odbędą się kluczowe i zarazem historyczne wybory do Bundestagu. Historyczne ze względu na ustąpienie kanclerz Angeli Merkel, które mozę oznaczać przetasowanie na niemieckiej scenie politycznej. Nowy układ sił w Berlinie może wpłynąć na dalsze losy Europy o czym wspomniał organizator Forum Ekonomicznego.

W wymiarze bezpośrednim to wyborcy w Niemczech będą szukać nowego przywództwa już we wrześniu, bo wtedy odbędą się tam wybory. Francuzi pójdą do urn na wiosnę przyszłego roku. Może w jeszcze tym roku, może w przyszłym, przywództwa politycznego będą szukać także Włosi. Widzimy jednak na całym kontynencie kryzys braku identyfikacji Europejczyków z instytucjami ładu demokratycznego. To musi rodzić pytania – skąd się ten kryzys bierze.

– zastanawiał się Zygmunt Berdychowski.

Jego zdaniem to, że Europejczycy stracili zaufanie do unijnych instytucji i tzw. ładu demokratycznego nie jest słusznym kierunkiem. Na przykładzie Polski zauważył, że w naszym kraju toczy się dyskusja nad trzeciorzędnymi sprawami światopoglądowymi, zamiast podejmować najważniejsze z punktu gospodarczego tematy.

Moim zdaniem dlatego, że właśnie nie ma europejskiego przywództwa, które byłoby czytelne dla wszystkich Europejczyków: oto tacy jesteśmy, taki mamy program, nasza agenda jest taka, pieniądze na odbudowę po pandemii będziemy wydawać tak, a nie inaczej. To wszystko są elementy skutecznego przywództwa, których niestety w Europie nam teraz brakuje. Widzimy przecież kiepską frekwencję w wyborach, widzimy, jak słabo Europejczycy identyfikują się z czołowymi europejskimi instytucjami czy politykami. Widzimy wreszcie, również w Polsce, jak dużo czasu poświęca się na zagadnienia drugo- czy trzeciorzędne, kosztem tych absolutnie najważniejszych.

– ocenił organizator Forum Ekonomicznego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rosnące zadłużenie krajów europejskich

Epidemia koronawirusa mocno uderzyła w sektory gospodarcze na świecie i w Europie. Eksperci sugerują, że dzisiejszy kryzys przewyższa ten z 2008 roku, gdzie krach na giełdzie Wall Street spowodował potężne straty finansowe i upadki banków oraz agencji nieruchomościowych. W odbudowie płynności gospodarczej mają pomóc różne programy inwestycyjne jak Fundusz Odbudowy przyjęty w zeszłym roku przez wszystkie kraje Unii Europejskiej.

Spójrzmy na 2008 rok. Większość krajów Europy w reakcji na kryzys mocno się zadłużyła. Włosi na przestrzeni 12 lat zwiększyli zadłużenie ze 130 do 160 procent swojego PKB! A przecież kryzys z 2008 roku był właściwie niczym w porównaniu do kryzysu z 2020 r… Strasznie łatwo jest podejmować błędne decyzje gospodarcze, a przecież nie możemy wiecznie nakręcać spirali długów.

– przestrzegał Berdychowski.

To będzie oznaczać, że ciężary spłaty długów będą obciążać europejski model gospodarczy przez długie dekady. Potrzeba dyskusji o przywództwie jest więc potrzebą dyskusji o naszym programie. Ale ten program nie może dzielić kontynentu na tę część, która akceptuje “zachodni model cywilizacyjny” i na tę, która go nie akceptuje. To jest podział, który zupełnie nie odzwierciedla tego, o czym naprawdę dziś dyskutują Europejczycy.

Organizatorzy forum w Karpaczu wybierając tegoroczny temat spotkania mieli na uwadze europejskie przywództwo, które ma pokierować odbudowie unijnej gospodarki. Przyszłym wyzwaniem będzie pogodzenie interesów narodowych poszczególnych krajów z pryncypialnym podejściem brukselskich urzędników. Zachowanie odpowiedniego balansu, będzie kluczowe dla zrównoważonego rozwoju, który jest nadrzędnym celem unijnych przywódców.

Uczestnicy spotkania będą również dyskutować nie tylko o wyjściu z epidemicznego kryzysu, ale również poruszona zostanie kwestia kolejnego paktu klimatycznego “Fit for 55”. Program ten zakłada redukcję emisji dwutlenku węgla o 55 procent do 2030 roku.

Pomysłodawcą Forum Ekonomicznego jest Zygmunt Berdychowski, natomiast pierwsza edycja odbyła się już w 1992 roku w Krynicy-Zdrój. Przygotowaniem miejsca spotkania oraz paneli tematycznych, a także wysyłaniem zaproszeń zajmuje się Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. W zeszłym roku ze względu na epidemię koronawirusa miejsce spotkania przeniesiono do Karpacza.

Tegoroczna edycja Forum Ekonomicznego odbędzie się od 7 do 9 września. Zaplanowano takie panele tematyczne jak: forum energetyczne, forum innowacji, polityka międzynarodowa, forum ukraińskie, biznes i zarządzanie, forum bezpieczeństwa, zrównoważony rozwój oraz wiele innych paneli dyskusyjnych.

money.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY