Franciszek przed wizytą na Węgrzech. “Nie jestem supermanem”

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Papież Franciszek

Papież Franciszek / Fot. You Tube/ Paweł G

W rozmowie hiszpańskim radiem katolickim Papież Franciszek zdementował nieprawdziwe doniesienia o jego abdykacji. Przyznał, że w trakcie zabiegu chirurdzy wycięli u niego 33 centymetry jelita. Ojciec Święty nie potwierdził, czy spotka się na Węgrzech z premierem Victorem Orbanem, choć wizyta uwzględnia takowe zarówno z prezydentem Węgier, jak i z szefem rządu.
  • Po blisko dwóch miesiącach papież Franciszek zdecydował się skomentować swoją operację jelita, która odbyła się 4 lipca w rzymskiej klinice Gemelli.
  • Zapewniał on wiernych, że czuje się dobrze oraz może jeść dowolne potrawy.
  • Ujawnił także, że Stolica Apostolska stara się dyplomatycznie uchronić ludność w Afganistanie przed opresją.
  • Pochwalił się udanymi negocjacjami z Pekinem, które zgodziły się, aby to Kościół Katolicki nominował biskupów w Chinach.
  • Papież Franciszek przygotowuje się do wizyty duszpasterskiej na Słowacji oraz na Węgrzech, gdzie odbędzie się Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny.
  • Zobacz także: Episkopat: 5 września Dniem Solidarności z Afgańczykami

Papież Franciszek 4 lipca miał przeprowadzoną operację w trakcie której wycięto mu kawałek jelita – dokładnie 33 centymetry. Ponad miesiąc po wyjściu z papieskiej kliniki Gemelli udzielił wywiadu dla hiszpańskiego radia katolickiego Cope. Zapewnił w nim, że czuje się dobrze oraz może kosztować każdy posiłek.

Odniósł się również do wiadomości przekazywanych przez włoskie gazety jakoby zamierzał ustąpić. Zdecydowanie zdementował te nieprawdziwe informacje, stwierdzając, że media szukają czasami na siłę sensacji.

Nie wiem skąd oni to wzięli, że chcę ustąpić

– skomentował zamieszanie Ojciec Święty.

Artykuł o domniemanym ustąpieniu odnalazł kilka dni później, gdyż jak powiedział czyta wyłącznie jedną rzymską gazetę i nie ogląda telewizji.

Odkryłem znacznie później, po kilku dniach, że było coś o mojej dymisji. Za każdym razem, kiedy papież jest chory, wieje zawsze bryza albo huragan konklawe – stwierdził z ironią.

– podkreślił Franciszek.

Należy przypomnieć, że jeszcze w 2015 roku, głowa Kościoła Katolickiego stwierdziła, że papież-emeryt Benedykt XVI otworzył drzwi, stwarzając możliwość w przyszłości do abdykacji kolejnych papieży.

Reakcja Franciszka na wydarzenia w Afganistanie

Skomentował także ostatnie wydarzenia z Afganistanu. Pozytywnie ocenia samą decyzję Amerykanów o wyjściu z tego kraju. Wątpliwości u niego budzi natomiast sposób realizacji tego postanowienia oraz wynegocjowana z talibami umowa.

Z tego, co mogę zobaczyć, nie wszystkie możliwości zostały wzięte pod uwagę. Nie chcę oceniać, ale nie wszystkie możliwości

– ocenił Papież wyjście wojsk amerykańskich z Afganistanu.

Nie wchodząc w szczegóły ujawnił, że Stolica Apostolska prowadzi intensywne działania na poziomie dyplomatycznym, aby nie doszło w Afganistanie do prześladowania ludności, szczególnie społeczności katolickiej. Przyznał tutaj również, że nigdy nie należy rezygnować z podejmowanych rozmów z Chinami. Obecnie Watykanowi udało się zawrzeć z Pekinem umowę w sprawie nominacji biskupów.

Franciszek stwierdził, że inspirację dla niego stanowi działalność watykańskiego sekretarza stanu za pontyfikatu św. Jana Pawła II, kardynała Agostino Casarolego. Opisał go jako “człowieka z zadaniem budowy mostów z Europą Środkową”. Przytoczył też słowa purpurata o męczeństwie cierpliwości, jakimi określił swoje doświadczenia w ówczesnych państwach komunistycznych.

To był jeden mały krok po drugim, by budować mosty; powoli, powoli. Dziś w pewien sposób musimy podążać krok za krokiem tymi drogami dialogu w sytuacjach bardziej konfliktowych

– powiedział Franciszek, informując, że umowa z Chinami pozwala Stolicy Apostolskiej na nominację biskupów.

Mówiąc o walce z pedofilią w Kościele, Franciszek wyraził uznanie dla przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, amerykańskiego kardynała Seana O’Malleya. Następnie zaapelował do rządów na świecie, by podjęły działania przeciwko pornografii dziecięcej.

Wizyta na Węgrzech i Słowacji oraz szczyt klimatyczny

Od 1 do 12 listopada 2020 roku w Glasgow odbędzie się konferencja klimatyczna organizowana przez wspólnotę Narodów Zjednoczonych. COP26 podejmie tematykę neutralności klimatycznej jaką mają osiągnąć do 2050 roku wszystkie kraje na świecie. Papież Franciszek przyznał, że chciałby wziąć udział w tej corocznej konferencji. Jego obecność zależeć będzie jednak od zdrowia. Przyznał nawet, że rozpoczął pracę nad wystąpieniem.

Papież odniósł się również do niektórych mediów oraz osób, które stawiają jego postać jako popularnego superbohatera z komiksów.

Chce zostać zapamiętany jako grzesznik, który stara się czynić dobro

– odparł.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Dziennikarz hiszpańskiego radia katolickiego spytał się również Papieża o zbliżającą się wielkimi krokami wizytę w Budapeszcie podczas Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, a także o pielgrzymkę duszpasterską na Słowacji. Podróż do obu krajów odbędzie się od 12 do 15 września. Przy okazji został zapytany o ewentualne spotkanie z premierem Victorem Orbanem.

To może być trochę specjalna podróż, ale w końcu będzie taka, jak zawsze. Nie wiem, czy spotkam i jego (Victora Orbana – red.). W saloniku przyjmę różnych przedstawicieli władz. Nie podróżuję z książeczką. Czekam, kto przychodzi do mnie i patrzę mu w oczy.

– stwierdził Papież.

W watykańskim programie podróży jest półgodzinne spotkanie papieża z prezydentem Węgier Janosem Aderem i premierem Orbanem w budapeszteńskim Muzeum Sztuk Pięknych.

interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY