Duda o niemieckiej napaści na Polskę: “Byliśmy ofiarą od pierwszego momentu”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
WIELUŃ OBCHODY 82. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

WIELUŃ OBCHODY 82. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ / PAP/Grzegorz Michałowski

Prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Duda wskazał, że od pierwszego dnia wojny, Polska należała do grona ofiar zbrodni niemieckich.
  • Andrzej Duda wygłosił przemówienie z okazji obchodów 82 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
  • Prezydent przywoływał Wieluń, jako przykład niemieckiej agresji oraz początek wojny, która pochłonęła 6 mln polskich żyć.
  • W tą ważną rocznicę, Duda w sposób jasny i mocny zadeklarował obronę polskich granic. Podkreślił także oczywistą prawdę, że Polska od pierwszego dnia wojny była ofiarą niemieckiego terroru.
  • Zobacz także: Lewandowski szokuje! “Nie miałbym problemu grać z tęczową opaską”

Andrzej Duda wygłosił przemówienie mówiące o niemieckiej napaści na Polskę. Wystąpienie prezydenta miało związek z 82 rocznicą wybuchu II wojny światowej. Prezydent wskazywał, że 82 lata temu nad mieszkańcami Wielunia otwarło się piekło.

“Tu się zbierali ludzie, życie zaczynało się toczyć, był targ, ludzi było dużo. Niemieccy piloci wspominali, jak w masę ludzką rzucali bomby. W masę ludzką, nie w wojsko, nie w instalacje wojskowe, nie w żołnierzy; w ludzi zgromadzonych na rynku i na ulicach, którzy przygotowywali się do handlu, zakupów” – mówił Andrzej Duda.

Duda o niemieckiej napaści na Polskę

Przypomniał, że zbombardowano w pierwszej kolejności szpital, na którym był wielki znak czerwonego krzyża. Jak podkreślił, niemieccy piloci nie mogli się pomylić.

“To był akt terroru, to nie była zwykła wojna. To było od samego początku złamanie wszelkich wojennych zasad, które wówczas i do dzisiaj obowiązują” – mówił.

Prezydent stwierdził, że tamten świt, który wstawał 82 lata temu, to „był dzień, który witał mieszkańców Wielunia i Polaków już w zupełnie innej rzeczywistości”.

“Rzeczywistości utraty wolności, ale przede wszystkim rzeczywistości okupacji, grozy, cierpienia, utraty życia” – wskazał.

“Wieluń jest symbolem okrucieństwa, złamania zasad, Wieluń jest symbolem tamtej wojny dla Polaków. Zginęło nas 6 mln, a niecałe 250 tys. z tego to byli żołnierze” – powiedział prezydent.

Polska od początku była ofiarą terroru niemieckiego

“Byliśmy ofiarą od pierwszego momentu; nikt przyzwoity nie może się zgodzić na to, by podle oskarżać Polaków o jakikolwiek udział w zbrodniach II wojny światowej” – podkreślił.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

“Nie pozwolimy naruszać naszych granic, będziemy realizować nasze zobowiązania. Nie będę tolerował nieodpowiedzialnych zachowań i słów, prób destabilizacji, zastraszania ludzi, którzy państwu służą” – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydencki minister Wojciech Kolarski mówił wcześniej Polskiemu Radiu, że Wieluń to obok Westerplatte symbole tragicznej rocznicy wybuchu wojny.

“Wieluń to świadectwo niemieckiego barbarzyństwa, to miasto ofiara nalotu Luftwaffe. Śpiące miasto zostało zbombardowane. Wieluń jest też zapowiedzią tragedii, która nadciągnęła na Polskę wraz z II wojną światową i w której ofiarami byli nie tylko żołnierze, ale przede wszystkim cywile” – zaznaczył Kolarski.

Istnieją duże rozbieżności co do liczby ofiar niemieckiego bombardowania Wielunia. Instytut Pamięci Narodowej potwierdził w śledztwie śmierć co najmniej 127 osób. Prokuratorzy IPN nie wykluczyli jednocześnie, że ofiar mogło być nawet kilkaset. Podawana często liczba 1,2 tys. osób, które poniosły śmierć, może według badaczy dotyczyć ofiar z całego powiatu wieluńskiego z tego okresu. W kontekście całego powiatu IPN podaje liczbę 650 ofiar.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY