Prokuratura wnioskuje o areszt dla 13 osób. Niszczyli zasieki na granicy z Białorusią

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Płot na granicy

Płot na granicy z Białorusią / Fot. Twitter/ Mariusz Błaszczak

Prokuratura wnioskuje o areszt dla 13 osób podejrzanych o niszczenie zabezpieczeń na granicy z Białorusią. Podejrzani nie przyznają się i odmawiają składania wyjaśnień.
  • Służba graniczna zatrzymała 13 osób niszczących zasieki na granicy z Białorusią.
  • Prokuratura Rejonowa w Sokółce skierowała we wtorek do sądu wnioski o areszt dla tej grupy osób.
  • Osoby uczestniczące w tej akcji oświadczyły, że był to „akt obywatelskiego nieposłuszeństwa”, w celu wyrażenia sprzeciwu „wobec okrutnej polityki rządu”.
  • Zobacz także: Polacy oceniają politykę migracyjną rządu. Sprawdź wyniki najnowszego sondażu

W minioną niedzielę Straż Graniczna zatrzymała 13 osób, które próbowały odciąć fragment zapory z drutu kolczastego na granicy z Białorusią, w okolicy wsi Szymaki. Wśród zatrzymanych był związany z Fundacją Otwarty Dialog Bartosz K. Ich działanie policja zakwalifikowała jako zniszczenie mienia. Dodatkowo Straż Graniczna chce ukarania ich grzywnami za wejście na pas drogi granicznej.

Policja nie podaje, na jaką kwotę wycenione zostały straty materialne. W poniedziałek informowała, że z zawiadomienia, które dostała wynikało, że wartość zniszczonego mienia wskazywała, iż doszło do przestępstwa.

Wniosek o areszt dla 13 podejrzanych

– Prokuratura Rejonowa w Sokółce skierowała we wtorek do sądu wnioski o areszt dla 13 osób, którym postawiono zarzuty związane ze zniszczeniem fragmentu ogrodzenia na granicy z Białorusią

– poinformował szef tej prokuratury Artur Kuberski.

Skazując za taki występek, sąd wymierza karę przewidzianą za dane przestępstwo w wysokości nie niższej od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. Śledczy wystąpili do sądu z wnioskami o areszt tymczasowy całej grupy podejrzanych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Według oświadczeń osób uczestniczących w tej akcji zamieszczonych w mediach społecznościowych, był to „akt obywatelskiego nieposłuszeństwa”, w celu wyrażenia sprzeciwu „wobec okrutnej polityki rządu” i „zamykania granicy przed osobami, które uciekają ze swoich krajów w obawie przed torturami lub ewentualną śmiercią”.

– Chcemy pokazać solidarność z nimi, jesteśmy gotowi ponieść za to konsekwencje

– powiedziały uczestniczki akcji.

radio.bialystok.pl, tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY