Polacy oceniają politykę migracyjną rządu. Sprawdź wyniki najnowszego sondażu

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
USNARZ GÓRNY UCHODŹCY NA GRANICY POLSKO-BIAŁORUSKIEJ

USNARZ GÓRNY UCHODŹCY NA GRANICY POLSKO-BIAŁORUSKIEJ / Fot. PAP/Artur Reszko

Badanie United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” pokazuje, że Polacy są podzieleni w kwestii oceny polskiej polityki migracyjnej. Chodzi o sytuację na granicy polsko-białoruskiej.
  • Nieznaczna większość badanych popiera bieżącą politykę migracyjną polskiego rządu. Niecała połowa Polaków pozytywnie postrzega pracę obecnego obozu rządowego w tym zakresie.
  • Większość, bo 60 proc. mężczyzn popiera politykę państwa wobec sytuacji na granicy. W przypadku kobiet 52 proc. badanych jest odmiennego zdania.
  • Sondaż ukazuje zgodność między wyborcami Zjednoczonej Prawicy, a elektoratem Koalicji Obywatelskiej. Oba środowiska w dużej mierze popierają rozwiązanie, według którego polski rząd powinien przyjmować na terytorium kraju osoby ubiegające się o azyl, ale tylko te pozytywnie zweryfikowane przez polskie służby. 
  • Zobacz także: Godek: Celem homoaktywizmu jest zniszczenie tradycyjnej rodziny, porządku publicznego i Kościoła [NASZ WYWIAD]

W najnowszym badaniu United Surveys Polacy oceniają politykę migracyjną polskiego rządu. Badacze zadali respondentom dwa pytania.

Pierwsze z nich skupiało się na kryzysie migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Przypomnijmy, że od około trzech tygodni po białoruskiej granicy koczuje grupa imigrantów. Przejście do Polski uniemożliwiają im straż graniczna, policja i wojsko.

Polacy oceniają politykę migracyjną rządu

Odpowiedzi na pytanie – czy popiera pan/i politykę polskiego państwa dotyczącą wydarzeń/sytuacji na granicy polsko-białoruskiej – były bardzo podzielone. Ponad 45 proc. respondentów uznało, że tak, ale niewiele mniej, bo ponad 42 proc. pytanych było zdania przeciwnego. 12,2 proc. badanych udzieliło odpowiedzi “nie wiem/ trudno powiedzieć”.

Co ciekawe, analizując wyniki badań można dostrzec duże dysproporcje między płciami. Więcej, bo 60 proc. mężczyzn popiera politykę państwa wobec sytuacji na granicy (31 proc. mężczyzn wybrało odpowiedź “nie”, a 9 proc. “nie wiem, trudno powiedzieć”). W przypadku kobiet 52 proc. badanych jest odmiennego zdania (33 proc. odpowiedziało “tak”, a 15 proc. “nie wiem, trudno powiedzieć”).

Politykę polskiego rządu zdecydowanie popierają również wyborcy Zjednoczonej Prawicy (70 proc.), Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz’15 (58 proc.), a także Konfederacji Wolności i Niepodległości (100 proc.). Przeciwnego zdania są głównie osoby głosujące na partie opozycyjne, czyli Koalicję Obywatelską (75 proc.) i Lewicę (72 proc.)

Przyjmować tylko zweryfikowane osoby?

Drugie zadane przez badaczy pytanie dotyczyło działań polskiego rządu w sprawie osób nielegalnie przekraczających wschodnią granicę naszego kraju i Unii Europejskiej. Największa liczba respondentów, bo prawie 37 proc. jest zdania, że władze powinny przyjmować na terytorium Polski osoby ubiegające się o azyl, ale tylko te pozytywnie zweryfikowane przez polskie służby.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wysoka jest także liczba osób opowiadających się za tym, aby nie przyjmować nikogo. Tę odpowiedź wybrało aż 25,3 proc. badanych. Kolejną możliwością, którą najczęściej wybierali respondenci było: przyjmowanie osoby ubiegającej się o azyl i porozumiewanie się z innymi krajami odnośnie ewentualnej relokacji cudzoziemców. Wynik wskazań na to rozwiązanie wyniósł 14 proc., czyli o ponad 10 punktów procentowych mniej niż w przypadku niewpuszczania imigrantów do Polski.

Ponad 9 proc. badanych zgadza się na przyjmowanie na terytorium Polski imigrantów, ale tylko tych, którzy mają kwalifikacje zawodowe. Prawie 9 proc. udzieliło odpowiedzi “nie wiem/ nie mam zdania”. Chęć przyjmowania do Polski wszystkich imigrantów ubiegających się o azyl wyraziło 6 proc. badanych.

Zgodność między elektoratem ZP oraz KO

W przypadku tego zagadnienia widać także pewną zgodność między wyborcami Zjednoczonej Prawicy i Koalicji Obywatelskiej. Obie te grupy w dużej mierze popierają rozwiązanie, według którego polski rząd powinien przyjmować na terytorium kraju osoby ubiegające się o azyl, ale tylko te pozytywnie zweryfikowane przez polskie służby. Tę opcję wybrało 45 proc. osób głosujących na Zjednoczoną Prawicę i 58 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej. Osoby opowiadające się za partiami takimi jak PSL, czy Kukiz’15 woleliby nie przyjmować nikogo (45 proc.). Podobne nastroje panują w przypadku wyborców Konfederacji (47 proc.). Odpowiedziami najczęściej wskazywanymi wśród wyborców Lewicy były:

  • Przyjmować osoby ubierające się o azyl i porozumieć się z innymi krajami UE odnośnie ewentualnej relokacji cudzoziemców (30 proc.)
  • Przyjmować na terytorium Polski, ale tylko cudzoziemców mających kwalifikacje zawodowe (28 proc.).

Sondaż przeprowadzono metodą CATI, czyli wywiadem telefonicznym 27 sierpnia 2021 roku na grupie 1000 osób.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY