Izrael wprowadza powszechne szczepienie trzecią dawką preparatu przeciw COVID-19

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
szczepienie przeciw COVID-19

szczepienie przeciw COVID-19 / Fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Izrael zatwierdził w niedzielę podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 wszystkim osobom powyżej 12. roku życia, które otrzymały drugą dawkę co najmniej pięć miesięcy wcześniej.
  • Nowe zasady wchodzą w życie natychmiast, a osoby uprawnione powinny umawiać się na wizyty w swoich kasach chorych.
  • Izrael jest pierwszym krajem, w którym 1 sierpnia oficjalnie rozpoczęto podawanie trzeciej dawki osobom powyżej 60. roku życia.
  • Ministerstwo ogłosiło również, że osoby, które zostały zaszczepione trzecią dawką, będą zwolnione z tygodniowej kwarantanny.
  • Zobacz także: Gowin z wozu, PiSowi lżej? [OPINIA]

Wśród osób w wieku 70-79 odsetek osób zaszczepionych dawką przypominającą wynosi 80 proc. Natomiast wśród osób w wieku 60-69 jest to 65 proc., a wśród osób w wieku 50-59 lat – 47 proc. Izrael ogłosił szczepienie trzecią dawką dla wszystkich już zaszczepionych dwiema dawkami preparatu.

Nowe zasady wchodzą w życie natychmiast, a osoby uprawnione powinny umawiać się na wizyty w swoich kasach chorych. Informację podało izraelskie przekazało ministerstwo zdrowia.

„To przywilej, którego nie ma żaden inny kraj” – oświadczył premier Naftali Bennett, namawiając Izraelczyków do przyjęcia trzeciej dawki.

Szczepienie trzecią dawką preparatu przeciw COVID-19

Izrael jest pierwszym krajem, w którym 1 sierpnia oficjalnie rozpoczęto podawanie trzeciej dawki osobom powyżej 60. roku życia. Następnie wiek kwalifikujący był stopniowo obniżany.

Ministerstwo ogłosiło również, że osoby, które zostały zaszczepione trzecią dawką, będą zwolnione z tygodniowej kwarantanny. Jest ona wymagana po powrocie do Izraela z krajów uważanych za niebezpieczne pod względem ryzykiem zakażenia.

Zwolnienie z kwarantanny dotyczy również tych, którzy otrzymali drugą dawkę szczepionki w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. Zamiast tego przybywający do kraju obywatele będą się samoizolować przez 24 godziny lub do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu, który zrobią po wylądowaniu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Od 1 października tzw. zielona przepustka, umożliwiająca wejście na niektóre zgromadzenia i do miejsc publicznych osobom zaszczepionym, wygaśnie sześć miesięcy po otrzymaniu drugiej lub trzeciej dawki – podało ministerstwo. Decyzja ta ma m.in. na celu głównie zachęcenie do przyjęcia zastrzyku przypominającego.

Resort zdrowia nie był w stanie ocenić, czy w ciągu następnych sześciu miesięcy potrzebna będzie czwarta dawka.

„Jest za wcześnie, by mówić o końcu czwartej fali” – podkreślił minister zdrowia Nitan Horowic.

We wtorek odnotowano najwyższą dotąd jednodniową liczbę zakażeń podczas czwartej fali, ponad 10 tys. infekcji, co było bliskie rekordowego bilansu dobowego ze stycznia. Ale tym razem już trzecia dawka ma zadziałać…

nczas.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY