- W ciągu ostatniej doby polska Straż Graniczna zatrzymała kolejnych imigrantów, którzy próbowali przekroczyć nielegalnie naszą granicę
- Minionej nocy zatrzymano 40 cudzoziemców z Syrii, Somali oraz innych państw, których do tej pory jeszcze nie ustalono
- Funkcjonariusze aresztowali również jednego Syryjczyka, który organizował przemyt imigrantów do Polski i krajów Europy Zachodniej
- Tylko w sierpniu zanotowano i udaremniono 3200 prób nielegalnego przedostania się na nasze terytorium
- Białoruska Straż Graniczna codziennie zapewnia imigrantom pożywienie, ubrania oraz inne potrzebne środki
- Zobacz także: MSZ ponownie wyciąga rękę do Białorusi. Wyjechać ma konwój z pomocą humanitarną
Straż Graniczna za pośrednictwem mediów społecznościowych informuje na bieżąco sytuację spod granicy polsko-białoruskiej. I tym razem nasi pogranicznicy zaliczyli niespokojną noc, zatrzymując 40 nielegalnych imigrantów. W ciągu ostatnich 24 godzin udaremniono natomiast 130 prób przedostania się na terytorium Polski.
Liczba nielegalnych prób przekroczenia granicy z Białorusi do Polski znów wzrosła. Wczoraj, tj. 28.08, takich prób było 130. Strażnicy graniczni zatrzymali 40 cudzoziemców, pozostałe 90 prób zostało udaremnionych. Zapowiada się pracowity weekend
czytamy we wpisie Straży Granicznej.
Dotychczas spośród czterdziestoosobowej grupy złapanych cudzoziemców 14 z nich pochodzi z Syrii, pięciu z Somalii natomiast pozostali imigranci czekają na weryfikację tożsamości i kraj pochodzenia. Po zakończonych czynnościach osoby te trafią do strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców prowadzonych przez Straż Graniczną.
Wczoraj strażnicy graniczni zatrzymali 40 cudzoziemców,którzy nielegalnie przekroczyli granicę z🇧🇾do🇵🇱.Wśród nich grupę 14 ob.Syrii, na którą pod granicą oczekiwał ich rodak(posiada szwedzką kartę pobytu).Mężczyzna przyjechał busem,aby wywieźć imigrantów-został również zatrzymany
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) August 28, 2021
Złapany przemytnik. Ponad 3000 udaremnionych prób
Polskim pogranicznikom udało się wczoraj zatrzymać również jedną osobę odpowiedzialną za przeprowadzanie i koordynowanie akcją przemytu cudzoziemców do Europy i do Polski. Straż ustaliła, że mężczyzna pochodzi z Syrii, lecz posiada szwedzką kartę pobytu, co umożliwia mu legalne przebywanie na terenie Unii Europejskiej. Rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska potwierdziła również, że w jego sprawie trwają czynności śledcze. Grozi mu zarzut pomocnictwa w nielegalnym przedostaniu się na granicę. Według relacji funkcjonariuszy Syryjczyk czekał na granicy busem, skąd miał odebrać imigrantów i wywieźć ich w głąb kraju lub do krajów Europy Zachodniej.
W sierpniu Straż Graniczna zanotowała blisko 3200 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymała około 950 cudzoziemców, a pozostałe próby udaremniła. Ppor. Michalska poinformowała też, że według piątkowych danych w ośrodkach strzeżonych przebywa ponad 1100 osób.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Ponadto od początku lipca Straż Graniczna przyjęła od cudzoziemców ponad 1,5 tysiąca wniosków o objęcie ochroną międzynarodową. Rzeczniczka SG wyjaśniła, że procedura szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców w tej sprawie trwa około pół roku.
Przez ten czas osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę, przebywają w ośrodkach strzeżonych. Jeżeli osoby wnioskujące o ochronę dostają się legalnie na terytorium Polski, czyli np. przez przejście graniczne, trafiają do otwartych ośrodków dla cudzoziemców lub mogą podać adres, pod którym będę czekać na decyzję. Rzecznik SG podkreśliła również, że w takim przypadku imigranci przebywają legalnie na terenie naszego kraju.
Białoruś wysyła imigrantów na granicę oraz dostarcza im pożywienie
Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na ich terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej. We wspólnym oświadczeniu premierzy Polski i krajów bałtyckich ocenili, że kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i systematycznie zorganizowany przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Wezwali też władze białoruskie do zaprzestania działań prowadzących do eskalacji napięć.
Komisja Europejska uważa, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy nie jest kwestią migracji, lecz agresji na Polskę. Służby prasowe KE przekazały, że jest to też stanowisko Unii Europejskiej, które było wyrażane wcześniej przez ministrów spraw zagranicznych państw UE.
Warto zauważyć również, że strona białoruska wbrew obiegowej opinii opozycji lewicowo-liberalnej dostarcza imigrantom najważniejsze środki do przeżycia każdego dnia. Straż Graniczna codziennie dokumentuje momenty przekazywania ubrań i żywności przez białoruskich kolegów. Ponadto polscy pogranicznicy są w stałym kontakcie ze swoimi białoruskimi odpowiednikami.
Grupa cudzoziemców koczująca po białoruskiej stronie granicy 🇧🇾ostatni posiłek dziś, dostała o godz. 19.20. Posiłki i napoje dostarczane są regularnie cudzoziemcom przez stronę białoruską.#zgranicy pic.twitter.com/vs4PldyBJC
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) August 27, 2021
interia.pl