MSZ ponownie wyciąga rękę do Białorusi. Wyjechać ma konwój z pomocą humanitarną

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Pomoc humanitarna

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wysłała transport z pomocą humanitarną / Fot. PAP/Artur Reszko

Polskie MSZ wysłało w piątek kolejną notę do władz Białorusi w sprawie wyjazdu konwoju z pomocą humanitarną dla osób koczujących na granicy polsko-białoruskiej. Wcześniejsza pomoc została odrzucona.
  • Resort zwrócił się też do Mińska o pilne zapewnienie przebywającym na terytorium Białorusi migrantom żywności, wody, odzieży i dostępu do opieki medycznej.
  • Wcześniejsza pomoc oferowana przez Polskę została odrzucona.
  • Rzecznik białoruskiego resortu spraw zagranicznych stwierdził, że migranci koczują po polskiej stronie granicy.
  • Zobacz także: Islamscy imigranci, czyli zapowiedź terroru Państwa Islamskiego nad Wisłą [OPINIA]

W piątek 27 sierpnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP po raz zwróciło się do władz Białorusi o zgodę na wjazd konwoju humanitarnego z pomocą dla osób koczujących na granicy. MSZ zwróciło się także do Mińska o pilne zapewnienie przebywającym na terytorium Białorusi migrantom żywności, wody, odzieży, dostępu do urządzeń sanitarnych i odpowiedniej opieki medycznej.

W komunikacie podkreślono również, że polskie władze pozostają w stałym kontakcie z partnerami międzynarodowymi, w tym z przedstawicielami Biura Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców ONZ (UNHCR) w Warszawie oraz w Mińsku, by wspólnie pracować nad zgodnym z prawem i skutecznym sposobem dotarcia do migrantów przebywających na terytorium Białorusi z niezbędnym wsparciem humanitarnym.

Wcześniej Białoruś odmówiła pomocy

W środę rano premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Białoruś odmówiła przyjęcia pomocy dla przebywających na jej terenie migrantów.

– Rzeczywiście, jest taka odmowa i ku naszemu zdumieniu jest pełna odmowa przyjęcia wsparcia ze strony polskiej dla celów humanitarnych. To są osoby, które są na terytorium Białorusi, więc Białoruś w pełni za nie odpowiada. Liczymy na opamiętanie

– powiedział szef rządu.

Następnie odmowę uzasadnił rzecznik białoruskiego MSZ Anatol Hłaz. 

– MSZ Polski wysłał formalną notę i nawet nie doczekał się odpowiedzi, a już na granicę pojechał jakiś konwój. Tak jakby Białoruś nie była suwerennym państwem i nie trzeba było czekać na odpowiedź

– powiedział dyplomata.

Stwierdził również, że stwierdził, że migranci koczują po polskiej stronie granicy, a „Polska, zamiast rozwiązać tę kwestię zorganizowała przedstawienie multimedialne”. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

gov.pl, tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY