Władze Łukaszenki likwidują polskie szkoły. Związek Polaków ostrzega

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Aleksander Łukaszenka

Aleksander Łukaszenka / Fot. Serge Serebro/ Wikimedia Commons

Związek Polaków na Białorusi donosi, że Aleksander Łukaszenka likwiduje polskie szkoły społeczne w swoim kraju. Informacje dotyczą Kodeksu oświatowego, który przewiduje, że edukacja i oświata w tym kraju ma być pod ścisłą kontrolą państwa.
  • Polacy mieszkający na Białorusi twierdzą, że przepisy Kodeksu oświatowego Białorusi są wymierzone głównie w naukę języka polskiego.
  • Już od kilku lat władze białoruskie starają jak najbardziej utrudniać naukę języka polskiego i historii Polski.
  • Zmianom wprowadzającym jeszcze większe ograniczenia dla Polaków przychylny jest prezydent Łukaszenka.
  • Zobacz także: Legia Warszawa powraca do europejskich pucharów. Awansowali do fazy grupowej Ligi Europy

Władze Białorusi likwidują polskie szkoły. Najnowsze przepisy dotyczące Kodeksu oświatowego mają na celu znaczne ograniczenie możliwości uczestnictwa w zajęciach prowadzonych w języku polskim.

Białorusini likwidują polskie szkoły i walczą z nauką języka

Polacy mieszkający na Białorusi twierdzą, że przepisy są wymierzone głównie w naukę języka polskiego. Przywołują ostatnią wypowiedź ministra edukacji z posiedzenia Republikańskiej Rady Pedagogicznej, że “prywatne przedszkola i półlegalne szkoły pod auspicjami indywidualnych przedsiębiorców, stowarzyszeń publicznych lub wyznaniowych były w większości wykorzystywane do celów politycznych, stały się rozsadnikami kolorowej rewolucji”.

Słowa te poparł obecny na posiedzeniu prezydent Aleksander Łukaszenka, który zażądał “wprowadzenia w szkołach porządku i to za wszelką cenę”. Władze likwidują polskie szkoły i zalążki polskości, które na terenach Białorusi obecne są od wieków.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Działania reżimu w ostatnich latach sprawiły, że nauka języka polskiego odbywa się głównie na kursach pozaszkolnych. Są to zajęcia prowadzone przez niezależne polskie organizacje.

Na Białorusi jest obecnie 120 takich ośrodków kształcenia, w których polskiego uczy się prawie 8 tysięcy osób.

Od kilku lat władze białoruskie starają jak najbardziej utrudniać naukę języka polskiego i historii Polski. Święta państwowe obchodzone w polskich szkołach uważają za “próbę zakłamywania historii” i “podżeganie do nienawiści, związane z gloryfikacją Żołnierzy Wyklętych”.

Prokuratura przeprowadzała w ostatnich miesiącach kontrole we wszystkich polskich placówkach. Chciała też zamknięcia Polskiej Harcerskiej Szkole Społecznej im. R. Traugutta przy Oddziale Miejskim ZPB w Brześciu.

“Jest to związane z poszukiwaniem tzw. materiałów ekstremistycznych. Sytuacja szybko się zmienia, nie wiemy, co będzie się działo jutro” – mówiła w czerwcu w rozmowie z “Gazetą Polską Codziennie” szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY