Prezydent Duda na uroczystościach z okazji Dnia Niepodległości Mołdawii

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
MOŁDAWIA KISZYNIÓW WIZYTA PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY

MOŁDAWIA KISZYNIÓW WIZYTA PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY / PAP/Marcin Obara

Przebywający od czwartku z wizytą w Mołdawii prezydent Andrzej Duda uczestniczy dziś w uroczystościach z okazji Dnia Niepodległości Mołdawii w Kiszyniowie.
  • Uroczystości zorganizowane w 30. rocznicę ogłoszenia przez Mołdawię niepodległości od ZSRR rozpoczęły się od złożenia wieńców pod pomnikiem Stefana III Wielkiego.
  • W obchodach mieli wziąć udział także prezydenci Ukrainy i Rumunii, Wołodymyr Zełenski i Klaus Iohannis, jednak do południa nie udało im się dotrzeć na miejsce ze względu na trudne warunki atmosferyczne.
  • W czwartek Duda rozmawiał z mołdawską prezydent i szefową niedawno utworzonego proeuropejskiego rządu premier Natalią Gavrilitą.
  • Zobacz także: “Warto rozmawiać” nie wróci do TVP. Kurski złożył jasną deklarację

Obchody zorganizowane w 30. rocznicę ogłoszenia przez Mołdawię niepodległości od ZSRR rozpoczęły się przed południem od złożenia przez prezydentów obu krajów, Andrzeja Dudy i Mai Sandu, wieńców pod pomnikiem Stefana III Wielkiego, uznawanego za najwybitniejszego władcę średniowiecznej Mołdawii. Prezydent Duda podczas wizyty na uroczystościach w Kiszyniowie spotka się również z przywódcami Ukrainy i Rumunii.

W obchodach mieli wziąć udział także prezydenci Ukrainy i Rumunii, Wołodymyr Zełenski i Klaus Iohannis, jednak do południa nie udało im się dotrzeć na miejsce ze względu na trudne warunki atmosferyczne uniemożliwiające lot.

W piątek planowano również spotkanie i wspólną konferencję prasową prezydentów Polski, Mołdawii, Ukrainy i Rumunii.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Po południu w Kiszyniowie prezydent Duda odwiedzi ulicę prezydenta Lecha Kaczyńskiego i złoży wieniec przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Odwiedzi też Bibliotekę im. Adama Mickiewicza, a na zakończenie wizyty spotka się z Polakami mieszkającymi w Mołdawii oraz z przedstawicielami lokalnych środowisk intelektualnych i biznesowych. Andrzej Duda, jako głowa państwa zawitał na uroczystościach w Kiszyniowie po raz pierwszy.

W czwartek Duda rozmawiał z mołdawską prezydent i szefową niedawno utworzonego proeuropejskiego rządu premier Natalią Gavrilitą. Prezydent wyraził gotowość do wsparcia reform w Mołdawii, a władze tego kraju potwierdziły możliwość współpracy w obszarach administracji skarbowej, cyfryzacji usług publicznych, rozwoju regionalnego oraz rolnictwa.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY