Są pierwsze wyniki badań nad amantadyną. Napawają optymizmem

COVID-19
Dodano   3
  Loading
covid-19-amantadyna

Fiolka z próbką / Fot. pixabay.com

W opublikowanych wynikach badań prof. Konrad Rejdak i prof. Paweł Grieb wykazali, że pacjenci z leczonymi amantadyną chorobami neurologicznymi (m.in. Parkinsonem, SM), którzy zarazili się koronawirusem, bardzo łagodnie lub bezobjawowo przechodzili chorobę.

Pierwsze rezultaty badań klinicznych

Pacjenci przyjmujący amantadynę opowiadali o łagodnym, wręcz bezobjawowym przebiegu zakażenia SARS-CoV-2 – konstatuje prof. Konrad Rejdak. Polskie badania kliniczne dotyczące zastosowania amantadyny w leczeniu COVID-19 trwają już od kwietnia i są pierwszymi tego typu zarejestrowanymi na świecie.

Dotychczas kilkudziesięciu pacjentów wzięło udział w badaniu klinicznym. Docelowo powinno liczyć ono 200 uczestników, ale myślę, że do opracowania wstępnych analiz wystarczające będzie około 100 osób”

– zaznaczył w rozmowie z PAP prof. Konrad Rejdak.

Początkowo badania nad amantadyną prowadził prof. Rejdak wraz ze swoim zespołem. Wspólnie z prof. Pawłem Griebem z PAN opublikował w kwietniu 2020 roku pracę poświęconą możliwemu działaniu ochronnemu amantadyny przeciwko infekcji COVID-19 u pacjentów z chorobami neurologicznymi. W opublikowanych wynikach badań prof. Konrad Rejdak i prof. Paweł Grieb wykazali, że pacjenci z leczonymi amantadyną chorobami neurologicznymi (m.in. Parkinsonem, SM), którzy zarazili się koronawirusem, bardzo łagodnie lub bezobjawowo przechodzili chorobę. Zgodnie z harmonogramem badanie ma zakończyć się do kwietnia 2022 roku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Lublin światowym pionierem

Trwające od wiosny badania otrzymały 6,5 mln zł dofinansowania z Agencji Badań Medycznych. Ich liderem jest Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie. W badania zaangażowały się także ośrodki z Lublina, Warszawy, Rzeszowa, Grudziądza, Wyszkowa oraz Kalwarii Zebrzydowskiej. Prof. Rejdak wraz z zespołem z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie weszli w skład międzynarodowego konsorcjum planującego badania nad skutecznością amantadyny i jej pochodnych w leczeniu infekcji SARS-CoV-2. W jego skład weszły m.in. uniwersytety w Kopenhadze, Barcelonie, Atenach, Aarhus i Leuven.

„Do całości projektu weszły dwa badania: nasze, jako pierwsze zarejestrowane na świecie oraz analogiczne badanie toczące się obecnie w Danii jako część kliniczna”

– dodał neurolog.

pap/ rp.pl/ medexpress.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
marek
Gość
marek
26 sierpnia 2021 16:00

no i co teraz na to prof horban? odpowie

Gisc
Gość
Gisc
27 sierpnia 2021 18:48
Reply to  marek

Tak jak zawszę nie wiedzę związku hahahaha

Angel
Gość
Angel
1 stycznia 2022 07:38

Najpierw zaszczepić ile się da a potem pod pozorem amantadyny podawać inne zabójcze g*wno. Zmieniono taktykę byleby wytruć jak najwięcej się da.

POLECAMY