- Badania kliniczne dotyczące leczenia COVID-19 amantadyną trwają od kwietnia
- Agencja Badań Medycznych dofinansowała badania kwotą 6,5 mln złotych
- Badanie ma zakończyć się do kwietnia 2022 roku
- Zobacz także: YouTube znów banuje Media Narodowe. Jest zmiana w emisji programów [ZOBACZ GDZIE OGLĄDAĆ]
Pierwsze rezultaty badań klinicznych
Pacjenci przyjmujący amantadynę opowiadali o łagodnym, wręcz bezobjawowym przebiegu zakażenia SARS-CoV-2 – konstatuje prof. Konrad Rejdak. Polskie badania kliniczne dotyczące zastosowania amantadyny w leczeniu COVID-19 trwają już od kwietnia i są pierwszymi tego typu zarejestrowanymi na świecie.
„Dotychczas kilkudziesięciu pacjentów wzięło udział w badaniu klinicznym. Docelowo powinno liczyć ono 200 uczestników, ale myślę, że do opracowania wstępnych analiz wystarczające będzie około 100 osób”
– zaznaczył w rozmowie z PAP prof. Konrad Rejdak.
Początkowo badania nad amantadyną prowadził prof. Rejdak wraz ze swoim zespołem. Wspólnie z prof. Pawłem Griebem z PAN opublikował w kwietniu 2020 roku pracę poświęconą możliwemu działaniu ochronnemu amantadyny przeciwko infekcji COVID-19 u pacjentów z chorobami neurologicznymi. W opublikowanych wynikach badań prof. Konrad Rejdak i prof. Paweł Grieb wykazali, że pacjenci z leczonymi amantadyną chorobami neurologicznymi (m.in. Parkinsonem, SM), którzy zarazili się koronawirusem, bardzo łagodnie lub bezobjawowo przechodzili chorobę. Zgodnie z harmonogramem badanie ma zakończyć się do kwietnia 2022 roku.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Lublin światowym pionierem
Trwające od wiosny badania otrzymały 6,5 mln zł dofinansowania z Agencji Badań Medycznych. Ich liderem jest Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie. W badania zaangażowały się także ośrodki z Lublina, Warszawy, Rzeszowa, Grudziądza, Wyszkowa oraz Kalwarii Zebrzydowskiej. Prof. Rejdak wraz z zespołem z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie weszli w skład międzynarodowego konsorcjum planującego badania nad skutecznością amantadyny i jej pochodnych w leczeniu infekcji SARS-CoV-2. W jego skład weszły m.in. uniwersytety w Kopenhadze, Barcelonie, Atenach, Aarhus i Leuven.
„Do całości projektu weszły dwa badania: nasze, jako pierwsze zarejestrowane na świecie oraz analogiczne badanie toczące się obecnie w Danii jako część kliniczna”
– dodał neurolog.
pap/ rp.pl/ medexpress.pl