Tusk o sytuacji na granicy: Musimy zbudować zgodę narodową

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
była polityk PO

Donald Tusk / Fot. Twitter/Onet

Szef PO Donald Tusk zaapelował o budowanie zgody ponad podziałami. Odniósł się w ten sposób do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Podkreślił, że oczekuje od polskiego rządu działań na rzecz budowy konsensusu wokół tych problemów.
  • Tusk: Rzeczą najważniejszą, warunkiem absolutnie podstawowym, aby wyjść z tego kryzysu, jest elementarna zgoda narodowa.
  • Szef PO zaznaczył, że reżim Łukaszenki przygotowywał prowokacje zarówno wobec Litwy, jak i Polski, kierując migrantów w stronę granic UE.
  • Stwierdził, że wszyscy jesteśmy ofiarami, bo jesteśmy coraz bardziej skłóceni, dlatego oczekuje od polskiego rządu działań na rzecz budowy konsensusu.
  • Zobacz także: Wałęsa o słowach Frasyniuka: Brawo Władek! Podpisuję się

W środę Donald Tusk opublikował filmik na Twitterze, w którym odniósł się do sytuacji w Usnarzu Górnym, gdzie od ponad dwóch tygodni na granicy z Białorusią koczuje grupa kilkudziesięciu uchodźców.

– Wszyscy jesteśmy zaniepokojeni sytuacją na naszej wschodniej granicy i ten niepokój jest niestety uzasadniony. Bardzo przeżywamy ten kryzys humanitarny, tę dramatyczną sytuację 30 osób koczujących na granicy, w tym kobiet i dzieci

– powiedział.

Jak dodał, „to nie może być tak, że rząd dużego europejskiego państwa nie jest w stanie zapewnić lekarstwa i kanapki matce z dzieckiem na naszej granicy”. Zaznaczył, że według niego polski rząd w tej sprawie jest bezradny.

– Poczucie bezradności naszych władz jest tym bardziej uzasadnione, bo wiemy, że w ostatnich tygodniach nielegalnie przekraczało polską granicę tysiące imigrantów

– dodał Tusk.

Szef PO zaznaczył, że musimy zbudować zgodę narodową wokół dwóch podstawowych wymiarów tego kryzysu.

– Po pierwsze, chyba wszyscy chcemy pomóc tym, którzy cierpią. Po drugie, musimy zapewnić bezpieczeństwo na naszej granicy. Rzeczą najważniejszą jest elementarna zgoda narodowa 

– zaznaczył Tusk.

Podkreślił, że obecnie „ofiarami” kryzysu na granicy są koczujący tam cudzoziemcy, ale też pilnujący ich żołnierze i strażnicy, których „reputacja została podważona, także przez nieprzemyślane działania władzy”.

– Oczekuję od polskiego rządu i polskiego prezydenta natychmiastowych działań na rzecz budowy konsensusu zgody narodowej wokół tych problemów

– oświadczył Donald Tusk.

wp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY