Pół miliarda za płot? Eksperci szacują koszt inwestycji MON

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Mur z drutu kolczastego

Mur z drutu kolczastego / Fot. Pixabay

Polska w trybie pilnym wybuduje płot na granicy z Białorusią, żeby bronić się przed napływem migrantów. Dotychczas ani Ministerstwo Obrony Narodowej, ani Premier Mateusz Morawiecki nie przedstawili kwoty planowanej inwestycji. Eksperci policzyli więc, że koszt 2,5-metrowego płotu ustawionego na ponad 400-kilometrowej granicy z Białorusią wyniesie około 400 milionów złotych.
  • Ministerstwo Obrony Narodowej jeszcze w sierpniu planuje rozpocząć budowę 2,5-metrowego płotu na granicy z Białorusią
  • Rząd na czele z Premierem Mateuszem Morawieckim nie podają planowanych kosztów inwestycji
  • Eksperci oszacowali, że polskie państwo będzie musiało zapłacić około 400 milionów złotych za płot ustawiony na 418- kilometrowej granicy
  • Zobacz także: Morawiecki: Łukaszenka wybrał niewłaściwą granicę do swoich niecnych działań

Na dniach Wojsko Polskie we współpracy z zewnętrzną firmą ma rozpocząć ustawianie 2,5-metrowego płotu na granicy z Białorusią. W tym momencie próby przedostania się do Polski nielegalnych imigrantów hamuje rozstawiona na 150 kilometrach przeszkoda w postaci drutu kolczastego. Niestety imigranci we współpracy z białoruskimi pogranicznikami omijali tę przeszkodę za pomocą prowizorycznych drewnianych drabinek.

Portal money.pl próbował poznać kwotę planowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej inwestycji, lecz na razie szczegółowy plan nie został przedstawiony. W tym celu zapytano się ekspertów o przybliżoną kwotę postawienia 2,5-metrowego płotu, który ma opierać się na konstrukcji budowanej przez rząd litewski, również zmagający się z imigrantami nadsyłanymi z Białorusi.

Ile będzie kosztować ogrodzenie na granicy z Białorusią? Eksperci podali szacunki

Kilka dni temu Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wyraźnie podkreślił, że istnieje doraźna potrzeba postawienia 2,5-metrowego płotu na granicy z Białorusią, gdyż rozstawione wyłącznie dosyć niskie zasieki z drutu kolczastego nie chronią skutecznie przed nielegalnymi imigrantami.

Resort obrony narodowej przedstawił portalowi money.pl pewien zarys, jak ma wyglądać planowane ogrodzenie. W projekcie znajduje się ponad 2-metrowy płot, którego uzupełniać będzie trójwarstwowa concertina obleczona drutem kolczastym.

Powstające ogrodzenie będzie stanowić uzupełnienie istniejącego już odcinka zapory drutowej ułożonej w pasie granicznym z Białorusią. Będzie to płot o wysokości 2,5 m, zbudowany z drutu ostrzowego. Pod ogrodzeniem zostanie rozłożona trójwarstwowa concertina, tak jak ma to miejsce w tej chwili

– podaje portal money.pl odpowiedź ze strony polskiego resortu obrony.

Premier Mateusz Morawiecki w swoich wypowiedziach na temat planowanego ogrodzenia również nie podawał do wiadomości publicznej kwoty, jaką przyjdzie zapłacić za postawienie muru przed imigrantami. Rząd używa konkretnych argumentów w postaci prowadzonej przez Aleksandra Łukaszenkę wojny hybrydowej.

Nie powiem dzisiaj, jaki jest koszt, ale dla zapewnienia bezpieczeństwa Polsce każde środki są słuszne do użycia. Dla mnie przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo granic, powaga państwa, zdolność do odparcia prowokacji, ataków hybrydowych, jak te ze strony pana Łukaszenki

– uzasadniał Mateusz Morawiecki potrzebę szybkiego postawienia ogrodzenia na granicy z Białorusią.

Eksperci próbowali wyliczyć potencjalne koszty budowy kilkusetkilometrowego płotu na podstawie kosztów litewskiego. Polska granica z Białorusią wynosi 418 kilometrów. Natomiast Litwa za postawienie płotu na swojej granicy z krajem Aleksandra Łukaszenki musi zapłacić około 690 milionów złotych za 500-kilometrowy odcinek płotu o wysokości 4 metrów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

W takim przypadku koszt polskiej inwestycji wyniósłby w przybliżeniu około 570 milionów złotych, gdyby nasze władze zdecydowały się postawić również 4-metrowe ogrodzenie. Jednakże dodatkowym problemem, który może zwiększyć koszta, jest natychmiastowa budowa płotu bez przeprowadzenia wcześniejszego przetargu na wykonanie inwestycji. Dlatego wskazana firma zewnętrzna może w takim przypadku zażądać większych pieniędzy za wykonaną pracę.

Reasumując, koszt 2,5-metrowego płotu na ponad 400-kilometrowym odcinku z Białorusią może wynieść w przybliżeniu około 400 milionów złotych, przy optymalnej cenie za towar i wykonaną usługę. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że ostateczna kwota inwestycji zostanie udostępniona po jej zakończeniu.

radiozet.pl, money.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY