Czarnek otrzymał nową posadę. Oprócz edukacji zadba o nasze bezpieczeństwo

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Minister Czarnek

Minister Czarnek / Fot. You Tube / Ministerstwo Edukacji i Nauki

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, został właśnie powołany na wiceprzewodniczącego rady do spraw rozwoju technologii wysokotemperaturowych reaktorów atomowych chłodzonych gazem. Na to stanowisko mianował go minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, który będzie kierował pracami rzeczonej komisji.
  • Minister Edukacji otrzymał niedawno dodatkowe zajęcie w sektorze bezpieczeństwa energetycznego
  • Michał Kurtyka mianował go wiceprzewodniczącym rady ds. rozwoju technologii wysokotemperaturowych reaktorów atomowych chłodzonych gazem
  • Przemysław Czarnek był wielokrotnie krytykowany przez część opozycji parlamentarnej oraz część środowiska szkolnego za wprowadzanie niektórych reform
  • Zobacz także: Rosja. Ruszyła budowa sześciu okrętów wojennych

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska na stanowisko wiceprzewodniczącego rady do spraw rozwoju technologii wysokotemperaturowych reaktorów atomowych chłodzonych gazem został powołany Przemysław Czarnek. Z kolei szef resortu klimatu mianował się jej przewodniczącym.

Warto nadmienić, że Michał Kurtyka z wykształcenia jest ekonomistą. Zanim w 2019 roku objął urząd szefa resortu klimatu i środowiska, przez 5 lat sprawował stanowisko podsekretarza i sekretarza stanu w Ministerstwie Energii.

Z kolei Przemysław Czarnek jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od 2020 roku kieruje ministerstwem edukacji i nauki w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Nowoczesne reaktory atomowe w Polsce

Nowoczesne wysokotemperaturowe reaktory atomowe zaliczają się do IV generacji. Mają one posiadać wysoką sprawność i moc. Takie reaktory posiadają o wiele wyższą temperaturę na wyjściu z reaktora niż zwykłe reaktory wodne w elektrowniach jądrowych. Do ich chłodzenia wykorzystuje się lepsze materiały chłodnicze jak np. hel.

W tego typu reaktorach wraz ze wzrostem temperatury reakcja łańcuchowa zrywa się samoistnie i – ze względu na konstrukcję oraz specjalny sposób przygotowania paliwa – nie ma możliwości stopienia się rdzenia reaktora.

Od 2016 roku kolejne rządy Prawa i Sprawiedliwości przeznają na koncepcję budowy pierwszego reaktora jądrowego w Polsce ogromne, wielomilionowe kwoty. Jeszcze trzy lata temu rząd podawał, że koszt zaprojektowania reaktora atomowego oszacowano na 500 milionów złotych, natomiast na jego budowę będzie trzeba przeznaczyć około dwóch miliardów złotych netto.

Kilka miesięcy temu Narodowe Centrum Badań Jądrowych dostało od resortów Czarnka i Kurtyki ponad 60 mln zł na projekt podstawowy reaktora na wstępnym poziomie szczegółowości.

Projekt jest niezależny od planów postawienia w Polsce elektrowni atomowej. Wysokotemperaturowy reaktor miałby zacząć działać mniej więcej za 10 lat – o ile wszystko pójdzie po myśli naukowców i decydentów.

money.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY