Rosja. Ruszyła budowa sześciu okrętów wojennych

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin / Fot. PAP/EPA/KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP POOL. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Trzy krajowe stocznie wybudują kolejne okręty wojenne dla rosyjskiej floty. Prezydent Władimir Putin oznajmił, że Rosja potrzebuje silnej floty i nadal będzie rozwijać marynarkę wojenną.
  • Stępkę pod nowe okręty położono w poniedziałek w trzech stoczniach: w Siewierodwińsku, w Petersburgu i w Komsomolsku nad Amurem.
  • Wśród nich będą dwa nowe strategiczne atomowe okręty podwodne.
  • Władimir Putin: Rosja potrzebuje potężnej i zbalansowanej floty.
  • Zobacz także: Strzelanina na lotnisku w Kabulu. Nie żyje jedna osoba

Nowe okręty wojenne, które zostaną wybudowane w Siewierodwińsku, Petersburgu i Komsomolsku nad Amurem wchodzą w skład Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej.

W pierwszej ze stoczni powstaną dwa atomowe nosiciele rakiet balistycznych, okręty projektu 955. Chodzi o jednostki, dla których planowana są nazwy Dymitr Doński i Książę Potiomkin. W służbie są już cztery okręty tego typu, a cztery kolejne są budowane, lub przechodzą już próby.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Przy długości 170 metrów, podwodna wyporność jednostek to około 24 tys. ton, czyli w przybliżeniu tyle, ile miał lotniskowiec podczas II wojny światowej. Głównym uzbrojeniem jednostki jest 16 rakiet balistycznych Buława.

„Rosja potrzebuje potężnej floty”

Zdaniem rosyjskiego prezydenta marynarka wojenna odgrywa dużą rolę w systemie zapewnienia bezpieczeństwa państwa. Powiedział, że Rosja potrzebuje potężnej i zbalansowanej floty. Zapewnił, że jego kraj będzie nadal rozwijał marynarkę wojenną i wyposażał okręty w „najnowsze uzbrojenie i sprzęt”.

– Rosja będzie wykonywać najtrudniejsze zadania szkoleniowo-bojowe na ćwiczeniach oraz podczas dalekich rejsów i demonstrować flagę rosyjską w strategicznie ważnych rejonach wszechoceanu

– zapowiedział Putin. Zaznaczył, że w 2027 roku udział nowoczesnych okrętów w rosyjskiej flocie ma sięgać 70 proc.

wpn.pl, polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY